V rozpočte to bude znamenať výpadok 100 miliónov €, mierne pribudnú nezamestnaní a ľudia budú menej nakupovať. Dôvodom je prehlbujúca sa dlhová a aj hospodárska kríza. Pred piatimi rokmi pritom Slovensko zažilo rekordný rast HDP 10,4 %, malo najmenej nezamestnaných v histórii a považovali nás za hospodárskeho tigra celej Európy. Čo všetko spôsobí menší rast ekonomiky?
Rezort financií vo svojej prognóze znížil odhad hospodárskeho rastu na 1,1 % HDP. Naopak, ceny by mali rásť o 2,8 %, platy budú v tomto roku stagnovať. „Očakávame o niečo pomalší rast ekonomiky. Čo sa týka ostatných ukazovateľov, ktoré sa dotýkajú priamo ľudí, tak sa dá povedať, že zamestnanosť by mala byť stabilizovaná, rast cien výrazne miernejší ako v minulom roku a rásť by mali aj reálne mzdy, teda kúpyschopnosť obyvateľstva. Čiže napriek pomalšiemu rastu by vývoj životnej úrovne mal byť tento rok pozitívnejší ako vlani,“ povedal Martin Jaroš z ministerstva financií.
Podľa analytika Radovana Ďuranu z Iness práve život bežných Slovákov určuje, že dochádza k rastu. „Ak sa viac ľudí zamestná, ak im rastú platy, dochádza k ekonomickému rastu. Ak mzdy stagnujú, zvyšovanie platov ledva pokryje rast cien, tak ekonomický rast obyčajne stagnuje. Zmena prognózy hovorí, že podstatné zvyšovanie miezd sa v tomto roku nedá veľmi očakávať,“ myslí si Ďurana. Nižší rast miezd bude znamenať výpadok v štátnom rozpočte 100 mil. €. Ako by mohla nová vláda rozhýbať trh práce? „Čo najmenej brániť ľuďom v aktivite. Odstraňovať prekážky podnikania a zamestnávania. Znižovať odvodové zaťaženie,“ vidí riešenia Ďurana.
Zdroj: MF SR, Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, Štatistický úrad SR
Poznámka: * odhady
Nehnuteľnosti
Vyššia ponuka ako dopyt
Kúpa bytu či domu je v prípade väčšiny Slovákov celoživotná investícia. „V neistých časoch sa do takéhoto kroku veľmi nepoženieme. Stavebníctvo je odvetvím, ktoré sa z dosahov hospodárskej krízy stále nespamätalo. Očakávané ekonomické spomalenie situáciu nezlepší ani v tomto roku a nepovedie k výraznejšiemu rastu nových objednávok na výstavbu,“ uviedla Dana Špacírová z Poštovej banky. Podľa nej neistý ekonomický výhľad a slabší dopyt nedávajú ani predpoklady na rast cien bytov či domov. Na trhu by tak mal pretrvať previs ponuky nehnuteľností nad dopytom a hlavne drahšie novostavby by mohli aj v tomto roku zívať prázdnotou. Mnohí developéri majú problém predať aj zle riešené lacnejšie novostavby.
Platy
Ľudia zarobia menej
Nízky hospodársky rast sa odrazí aj na výške platov. „V roku 2012 predpokladáme, že úroveň rastu miezd bude nižšia ako miera inflácie. To znamená, že reálne ľudia zarobia menej,“ uviedol Marek Kuchta z personálnej agentúry. „Za dôležité v tejto situácii považujem stimulovanie ekonomiky prostredníctvom takých nástrojov, ktoré v maximálnej možnej miere zabezpečia naštartovanie procesu tvorby nových pracovných miest,“ uzatvára Kuchta.
Hypotéky
Úroky neklesnú
Finančné inštitúcie budú zrejme v tomto roku obozretnejšie a budú mať väčší sklon prijímať vklady, ako požičiavať. Súvisí to aj s počtom ľudí bez práce. „Vysoká nezamestnanosť a hrozba prepúšťania by tak mohli mať za následok rast rizikových prirážok, ktoré zohrávajú významnú úlohu pri nastavení úrokových sadzieb z úverov. Aj napriek tomu, že Európska centrálna banka so sadzbami tak skoro hore nepôjde (práve naopak, očakávame ich ďalší pokles), naše komerčné banky budú práve pre rastúce riziko pri poskytovaní hypoték opatrnejšie a úroky pravdepodobne znižovať nebudú,“ vysvetlila analytička Dana Špacírová.
Nezamestnanosť
Pokorí hranicu 14 %?
Odborníci sa zhodujú, že slabý hospodársky rast nebude postačovať na tvorbu nových pracovných miest. „Nezamestnanosť tak nielen, že neklesne, ale s najväčšou pravdepodobnosťou ešte vzrastie a zrejme pokorí hranicu 14 %,“ predpovedá analytička Dana Špacírová z Poštovej banky. Marek Kuchta z personálnej agentúry Edymax zo skúseností tvrdí, že nové pracovné miesta sa tvoria, ak hrubý domáci produkt rastie na úrovni minimálne 3 %. „Pri raste 1,1 % nové pracovné miesta budú sektorovo vznikať skôr výnimočne. Tvorbu nových pracovných miest predpokladáme predovšetkým v automobilovom priemysle,“ povedal Kuchta. Podľa Martina Kvietka z konzultačnej spoločnosti Allexis sa budú firmy snažiť optimalizovať svoju výrobu, čo má za následok zníženie počtu zamestnancov, ktorí zostanú bez práce.