Krádež v múzeu zistil v pondelok 17. mája 1993 správca Stredoslovensého múzea. Pri vstupe do budovy počul bzučanie vnútorného bzpečnostného systému. Na prvom poschodí našiel pootvorené dvere s vylomeným zámkom. Pri vyšetrovaní vyšlo najavo, že vonkajší bezpečnostný systém bol prerušený. Z vylomeného trezoru zlodej ukradol 410 vzácnych zlatých, pozlátených a strieborných predmetov. Bol medzi nimi aj 24 cm vysoký pokál banskobystrického richtára z minulého storočia, desiatky mincí od byzantských čias, zlaté náušnice a iné cenné predmety. Zlodej si ich mohol odniesť v stredne veľkej taške.
Odborníci po krádeži odhadli hodnotu ukradnutých vecí na vyše 54-tisíc eur. Na burze v zarhraničí však za také vzácne a jedinečné predmety mohli priekupníci zinkasovať desaťnásobne viac.
O tri mesiace do Stredoslovenského múzea vnikol ďalší vlamač. Skôr, ako stihol niečo odniesť, rozozvučalo sa signalizačné zariadenie a vtedy 19-ročného Banskobystričana chytili ochrancovia múzea. Súd mu za pokus o krádež vymeral trest 12 mesiacov s podmienečným odkladom na štyri roky.
Necelý rok po veľkej krádeži sa 220 ukradnutých predmetov objavila v pražskom zlatníctve a v Pezinku. V Prahe poklad na predaj ponúkol Slovák, ktorý v českej metropole býval. Priznal sa, že skôr ako sa vzácne veci odvážil predať, mal ich pol roka skryté pod posteľou. Nitky vedúce od vlamača v Banskej Bystrici k priekupníkom v Česku sa policajtom nepodarilo rozpliesť. Časť vrátených predmetov je sprístupnená v expozícii a časť putovala späť do trezoru. O osude ďalších 190 muzeálnych predmetov sa do múzea dostali rôzne, často protirečivé chýry. Šampanské vo vzácnom richtárovom pokáli
Medzi cennosťami, ktoré sa vrátili na stredné Slovensko, bol aj vzácny historický pokál banskobystrického richtára Jozefa Glabitsa, ktorý mu venovali vďační občania pri jeho treťom zvolení v roku 1835. Práve do tohto pozláteného pokálu - na oslavu návratu cenného diela - symbolicky naliali natešení zamestnanci múzea šampanské.
Krátko po vrátení časti ukradnutých exponátov mohli vrátené veci obdivovať návštevníci múzea. Je paradoxné, že niektoré vrátené exponáty sa zaskveli v plnej nádhere, pretože pred plánovaným predajom ich pražský zlatník reštauroval. Na výstave pod názvom "Vykradnuté múzeum! návštevníci videli aj fotografie chýbajúcich vzácnych predmetov.
V piatok si v ďalšej časti seriálu o kradnutých umeleckých dielach prečítate, že stopy po veľkom rabovaní v múzeu na Slovensku sa objavili v Česku!