V base sa v stredu večer, teda asi 30 hodín po vyhlásení definitívneho verdiktu, prihlásil sám. Od tragickej nehody, pri ktorej usmrtil Tomáša († 5) a jeho otca ťažko zranil, uplynuli takmer štyri roky. Po troch neprávoplatných verdiktoch na dva a pol roka súd v utorok bývalému markizákovi trest zmiernil na dva roky. Aký život ho čaká za mrežami v base s najnižším stupňom stráženia?
Bývalý moderátor Rasťo Žitný si trest odpyká vo väznici s najnižším stupňom stráženia na otvorenom oddelení v Ústave na výkon väzby v Bratislave. V súčasnosti tam okrem exmarkizáka sedí podľa údajov z ministerstva spravodlivosti 47 osôb, ubytovacia kapacita na oddelení je tam pre 99 odsúdených. Väzni majú presne určený čas na stravovanie, osobnú hygienu, pracovný čas aj osobné voľno.
„Pokiaľ ide o budíček a večierku, vždy platí, že v zmysle zákona o výkone trestu má každý odsúdený právo na nepretržitý osemhodinový spánok na lôžku,“ uviedol hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla. Riaditeľ väznice má právo odsúdenému udeliť disciplinárnu odmenu – mimoriadne voľno na opustenie basy, prípadne vychádzku. „Pre udeľovanie mimoriadneho voľna v minimálnom stupni stráženia platí minimálny trojmesačný interval,“ vysvetlil Bubla. Odsúdený môže najmenej dvakrát za mesiac v trvaní pätnástich minút telefonovať blízkym osobám z automatu umiestneného v ústave, pričom môže volať najviac piatim osobám. „Má právo prijímať návštevy blízkych osôb najmenej raz za mesiac v trvaní dvoch hodín. Z naliehavého rodinného alebo iného závažného dôvodu môže riaditeľ ústavu povoliť návštevu aj častejšie,“ dodal Bubla.
V ústave s minimálnym stupňom stráženia sa spravidla odsúdení zaraďujú do práce na pracoviskách mimo ústavu. Pomáhajú najmä v stavebníctve, poľnohospodárstve a lesnom hospodárstve. Exmoderátor Rasťo Žitný môže po polovici trestu požiadať o jeho predčasné ukončenie, po roku sa tak môže dostať na slobodu.
Krajský súd v Bratislave po vyhlásení rozsudku vydal príkaz na dodanie odsúdeného Rasťa Žitného do výkonu trestu. Takýto príkaz sa nedoručuje odsúdenému, ale polícii v mieste jeho trvalého alebo prechodného bydliska a tiež väznici. Záleží tak na polícii, kedy nariadenie súdu zrealizuje. Podľa zdroja Nového Času exmoderátor však na políciu nečakal. Na súde sa informoval, do akej väznice má nastúpiť a vo väznici sa v stredu večer prihlásil sám.