Už v piatok vystúpi na Slovensku. Čím všetkým Omega prešla za polstoročie? V akej kondícii sú dnes „starí páni“? Čo pre nich znamenajú slovenskí fanúšikovia?
Podľa oficiálnej biografie vznikla Omega 23. septembra 1962. „K svojmu názvu prišli úplnou náhodou. Hudobníci, ktorí vlastne pochádzali z dvoch študentských kapiel, mali spoločne vystúpiť a organizátor, ktorý nevedel, ako sa volajú, napísal na nástenku vysokoškolského klubu: Dnes hrá Omega. Názov sa zapáčil, a tak sa zrodila legenda,“ hovorí Adrienne Töröková, ktorá spolu s manželom organizuje koncerty tejto maďarskej kapely na Slovensku.
Omega začínala s prerobenými verziami Beatles a ďalších svetových rockových skupín tej doby. Rýchlo však začali experimentovať s vlastnou tvorbou a Maďarsko im pomaly začalo byť malé. „Prvý zahraničný koncert sme odohrali v roku 1964 v slovenskom Kolárove. Práve boli záplavy, viezli sme sa na korbe vétriesky a priamo z nej sme trhali čerešne,“ spomína líder kapely János Kóbor. „Na Slovensku nás fanúšikovia vždy skvelo prijali...“
Omega sa stala hviezdou celého východného bloku - koncertovala v Československu, Poľsku, Juhoslávii, ale ako jedna z mála kapiel sa dostala aj na Západ, do Británie či Západného Nemecka. Veľkú slávu si vydobyla hitom Gyöngyhajú lány (Perlovlasé dievča) z roku 1969, ktorú v 90. rokoch prebrala nemecká kapela Scorpions ako White Dove.
„Myslím, že keby sme v 70. rokoch emigrovali na Západ, tak by sme určite dosiahli viac. V tom čase v nás bola veľká kreativita, škoda, že sme si to nemohli vyskúšať. Ale myslím si, že aj to, čo sme dosiahli, nie je málo,“ myslí si Kóbor. Aké to vlastne mala rocková kapela, spievajúca aj po anglicky, v socialistickom Maďarsku? „Komunistický režim nás nemal rád, nikdy sa však nestalo, že by sme mali opletačky s políciou. Ale po tom, ako v 70. a 80. rokoch zaviedli komunisti v Československu tvrdú normalizáciu, sme sa k vám vôbec nedostali. Boli sme pre vás zakázaní.“
Koncom 80. rokov zavládla v Omege „blbá nálada“ a prestala koncertovať... Mnohí si mysleli, že sa už nikdy nedá dokopy. Po niekoľkých rokoch mlčania sa však dala prehovoriť na koncert na budapeštianskom Népstadióne. „Strašne pršalo, ale na štadióne bolo 80 000 ľudí. Všetci spievali staré známe hity, bola tam úžasná atmosféra. Členovia Omegy vtedy pochopili, že ešte stále je o nich záujem...“ spomína Adrienne Töröková. Spolu s manželom mala sen - dostať Omegu na Slovensko. To sa im podarilo v roku 2004. A opäť išlo o prvé zahraničné vystúpenie tentoraz vzkriesenej Omegy. Manželia Törökovci sa s členmi kapely skamarátili a poznajú ich ako málokto.
„Treba povedať, že napriek sláve zostali skromní. Na turné im stačí kvalitné ružové víno, pivo a slivovica. Sú však pedanti, pokiaľ ide o techniku,“ tvrdí Adrienne. Jej manžel Elemír vysvetľuje: „Základom je super veľké pódium a efekty. Omega si potrpí na výpravné koncerty podobne ako Pink Floyd. Všetko sám vymýšľa líder kapely Kóbor „Mecky“, ktorý vyštudoval stavarinu.“
Spevák Kobor je najvýraznejšou postavou Omegy. Hoci má už 69 rokov, je hrdým tatom 5-ročnej dcérky Lény, ktorú niekedy bráva aj na koncerty. Hoci je čistokrvný rocker, na aféry si nikdy nepotrpel. S prvou ženou bol 30 rokov, teraz je druhýkrát ženatý a vždy bol skôr usadlý typ chlapa. „Je domased. Najviac času trávi na chate pri Balatone, kde má aj vlastnú plachetničku,“ hovorí Adrienne Töröková. Tiež prezrádza, že Kóbor sa bojí lietania a ako jediný člen kapely chodí na koncerty, hoci aj do Anglicka, autom.
Omega v rámci šnúry k 50. výročiu založenia vystúpi 29. júna na štadióne v Dunajskej Strede. Celú šou privezie sedem kamiónov a štáb má okolo 60 ľudí. „Medzi nimi budú aj lekári. Každý z členov má aspoň jedného, niektorí aj dvoch. Viete, sú to už starší páni,“ prezrádza Töröková. Je obdivuhodné, čo títo seniori dokážu na pódiu. Uznanie si zaslúži bubeník Ferenc Debreceni „Ciki“, ktorý už 20 rokov bojuje s rakovinou hrubého čreva.
Napriek rokom to Omega neplánuje zabaliť. „Hráme spolu 50 rokov, prestať zo dňa na deň by nebolo jednoduché... Je jasné, že vzhľadom na náš vek a zdravotný stav to nebudeme ťahať donekonečna. Teraz však o konci neuvažujeme,“ dodáva na záver spevák Kóbor.