V bratislavskom podsvetí sa už pred pár mesiacmi šepkalo, že polícia vydala na Róberta Lališa alias Kýbla (48) zatykač, v tom čase to však ešte nebola pravda.
Zatykač na muža, ktorého polícia považuje za hlavu bratislavskej skupiny podsvetia - sýkorovcov, vydal pred pár dňami Špecializovaný trestný súd.
"Jeho súčasný pobyt nie je orgánom činným v trestnom konaní známy a nie je možné mu doručovať písomnosti a realizovať úkony trestného konania, ktoré vyžadujú jeho prítomnosť ako osoby, voči ktorej sa vedie trestné konanie," odôvodnila hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kadjáková.
Podľa informácii, ktoré získal Nový Čas Kýbel je obvinený zo založenia zločineckej skupiny a obvinenie je postavené na svedeckých výpovediach. Svedkovia, ktorí sú sami obvinení či neprávoplatne odsúdení a vypovedajú aj v iných prípadoch, začali spomínať Kýbla už dávnejšie. Napríklad na pojednávaní so seneckou skupinou sýkorovcov Martina Biháriho alias Rusa. Súd vo februári obžalovaných odsúdil za 14 skutkov. Medzi mini bolo členstvo v zločineckej skupine, vydieračský únos, vyberanie výpalného, podvod, nedovolené ozbrojovanie a iné trestné činy. Počas vyšetrovania ani počas pojednávania Kýbla však nikdy nikto nevypočul.
Kýblove meno spomínajú svedkovia aj v ďalších prípadoch, ktorými sa ešte zaoberá polícia.
Kýblovou pravou rukou bol istý čas Peter Čongrády prezývaný Čongi. Toho v septembri 2004 zastrelili a z jeho vraždy tento rok v máji obvinili štyroch mužov, medzi nimi aj nedávno dolapeného Karola Mella. Po Čongiho smrti na jeho miesto postúpil Dlhý Laco.
Kýblovo meno aktuálne figuruje vo dvoch spoločnostiach, no okrem toho aj na mafiánskych zoznamoch, ktoré vlani na jeseň unikli z polície. Je o ňom známe, že má dobré vzťahy s bývalými príslušníkmi tajnej služby.
Sýkorovci Miroslav Sýkora († 33) bol priekopníkom organizovaného zločinu. Zavraždili ho vo februári 1997 pri hoteli na Bajkalskej ulici v Bratislave.
Už počas vysokoškolského štúdia Sýkora vytvoril okolo seba silnú skupinu mužov, ktorí pôsobili najmä ako výpalníci, vydierači, aktéri veľkých krádeží a biele kone. Pre výbornú znalosť ruského jazyka Sýkora uprednostňoval koordináciu so slovensko-rusko-ukrajinskými gangmi, ktoré v polovici 90.-tych rokov minulého storočia prenikli na Slovensko.
Sýkora používal sofistikované metódy. Vyššie postavení členovia jeho skupiny pri získavaní finančných prostriedkov neuplatňovali hrubú silu, ale zastrašovanie prostredníctvom najatých, v posilňovniach vytrénovaných silákov, ktorí dostali prezývku "hrubokrkí". Získané peniaze Sýkora nemíňal, ale po "prepraní" prostredníctvom komplicov ich investoval do svojich firiem.
Sýkoru pochovali na cintoríne v Slávičom údolí v Bratislave podľa zásad pravoslávnej cirkvi. Na pohreb prišli desiatky mužov podsvetia z celého Slovenska. Po smrti sa zvyšku jeho verných začalo hovoriť sýkorovci či sýkorky.