Od výbuchu telefónnej búdky v Žiline uplynulo štrnásť rokov. Na mieste vtedy zomreli Gabriela Weissová († 44) z Kysuckého Nového Mesta a Peter Kovalčík († 21) z Klina (okres Námestovo) ktorý z automatu telefonoval. Zakrátko v nemocnici zomrel Gabriel manžel Koloman Weiss († 46).
Kto boli obete výbuchu?
Gabriela Weissová bola riaditeľkou školy v Radoli (okres Kysucké Nové Mesto). V Žiline boli v banke vybrať si peniaze. Podľa jej otca boli v banke pre peniaze na rekonštrukciu bytu. V okolí telefónnej búdky sa po explózii povaľovali bankovky a pasy. Práve pasy viedli k úvahe, že si boli vybrať peniaze na dovolenku... Koloman Weiss bol redaktorom miestnych novín v Kysuckom Novom Meste. "Jeho články a fotografie sa týkali najmä práce kultúry a ľudí žijúcich na dolných Kusuciach," povedala pani z Kysuckého Nového Mesta. Udalosť natrvalo poznačila život rodiny Weissovcov.
„Za zaťom som chodieval do nemocnice, bol v kóme a vnútornosti mal plné prachu a asfaltu, po pár dňoch zomrel,“ povedal otec Gabriely. „Pochoval som ich, vychoval dve vnučky, vystrojil im svadby. Celé roky, tristošesťdesiatpäť dní v roku cítim bolesť,“ povedal. Rodina dlhý čas na miesto nešťastia nosila vence a zapaľovala tam sviečky. „Najviac ma trápi, že sme celé roky nevedeli, kto to má na svedomí. Ani by som nemal silu ich vidieť," dodal. Každá z obivoch dievčat, ktoré vyrastali ako siroty, majú dnes po dve deti.
Pri výbuchu zahynul aj Peter Kovalčík z Klina (okres Námestovo), ktorý vo chvíli explózie z automatu telefonoval. "Najčastejšie sa hovorí, že bol v Žiline kvôli zamestnaniu. Otec mu zomrel krátko pred tou nešťastnou udalosťou. Jeho matka sa išla užialiť od straty syna. Ktohovie, či sa dožije potrestania vinníkov..." povedal sused nebohého Petra, ktorý je pochovaný v Kline.
Podľa správ pár dní po tragédii volal bývalému zamestnancovi ministerstva vnútra, u ktorého pri domovej prehliadke našli množstvo výbušnin. „Bolo vykonané rozsiahle vyšetrovanie, ale v decembri 1998 bol prípad odložený. V januári 2008 ho vyšetrovateľ opäť otvoril,“ uviedol žilinský krajský policajný šéf František Posluch. Teraz zo všeobecného ohrozenia obvinili Salingera a ďalšieho Žilinčana.
Prvé obvinenia po 12 rokoch, ďalšie po 14Z podielu na explózii v roku 2010 obvinili údajného bosa žilinského podsvetia vtedy 42-ročného Františka Salingera a 39-ročného Tibora B. Podľa nových podozreniach, o ktorých polícia informovala pred niekoľkými dňami, sa skupina pokúsila výbuchom odstrániť nepohodlného 41-ročného Viktora M. Ten bol podľa polície tiež členom ich skupiny. Nástražný výbušný systém nepozorovane umiestnili pod búdku na žilinskom parkovisku Štôlňa. Plánovanú obeť tam mali vylákať. Novoobvinení z všeobecného ohrozenia sú najnovšie Štefan K. (48), Šimon F. (52) a Patrik B. (35).
Podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara skupina poverila Tibora B., aby na miesto s výbušninou prilákal plánovanú obeť. To sa aj podarilo, konkrétne 9. júla 1998 o 8:30. „Deviateho júla 1998 o 8,30 hodine sa to aj podarilo. V čase, keď malo dôjsť k výbuchu, nálož neexplodovala,“ povedal Gašpar. Výbuch nastal o hodinu a pol neskôr, pričom zabil troch ľudí.
Obvinený Patrik B. je vo väzbe, dvoch novoobvinených stíhajú na slobode. František S. je vo výkone trestu, Tibor B. na slobode. V prípade dokázania viny im hrozí väzenie na 12 až 15 rokov.
Aj otec Gabriely a zať Kolonana sa obáva, že kým súd v prípade právoplatne rozhodne, bude už na druhom svete... Čas ukáže, či má pravdu, alebo sa mýli.