Bol symbolom vedeckého a technického pokroku. Vášnivý pilot, ktorý si nepotrpel na slávu. Odišiel v tichosti a v ústraní. Neil Armstrong († 82), ktorému dva dni po oslave narodenín voperovali srdcový bajpas, zomrel v dôsledku komplikácií po náročnom zákroku.
Včera to verejnosti oznámila jeho rodina. Miesto, kde skonal, nezverejnila. „Je to veľmi smutné,“ povedal o smrti svojho kolegu a veliteľa pre BBC Edwin Aldrin. „Obzvlášť preto, že nebudeme spolu ako posádka pri 50. výročí misie. Budem si ho pamätať ako veľmi schopného veliteľa,“ dodal.
Ako veliteľ kozmickej lode Apollo 11 sa Neil Armstrong stal v nedeľu 20. júla 1969 o 21. hodine, 17. minúte (centrálneho amerického času) prvým človekom, ktorý pristál na Mesiaci, práve spolu s Edwinom Aldrinom. Čakala ich prvá mesačná prechádzka.
Po Mesiaci chodili takmer tri hodiny, počas ktorých zbierali vzorky, vykonávali experimenty a fotografovali. Ľudstvu sa tak splnil odveký sen. Armstrong vtedy povedal slávnu vetu: „Je to malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo.“
Sledovalo ho vtedy vyše 500 miliónov televíznych divákov po celom svete. Razom sa z Armstronga stal symbol vrcholu ľudského úspechu, ktorý on však skôr odmietal. Možno bol z toho tak trochu aj frustrovaný. Let na Mesiac bol jeho posledný. Človek, ktorý mal rád lietanie, sa odvtedy venoval skôr práci v kancelárii a na univerzite. Armstrong nikdy nemal rád priveľa pozornosti. Médiám a verejnosti sa zväčša vyhýbal a sám seba v jednom zo zriedkavých rozhovorov opísal ako zapáleného, no obyčajného inžiniera, ktorý stále nosí biele ponožky.
Po Mesiaci sa prešlo iba 12 astronautov
21. júl 1969 - Neil Armstrong a Buzz Aldrin, Apollo 11
19. november 1969 - Pete Conrad a Alan Bean, Apollo 12
9. február 1971 - Alan B. Shepard a Edgar Mitchell, Apollo 14
31. júl 1971 - David Scott a James Irwin, Apollo 15
23. apríl 1972 - John Young a Charles Duke, Apollo 16
11. december 1972 - Eugene Cernan a Harrison Schmitt
Eugene Cernan (78) je bývalý americký astronaut slovenského pôvodu, ktorý chodil po Mesiaci ako posledný. V poradí svoj tretí a najdôležitejší let absolvoval s Ronaldom Evansom a Harrisonom Schmittom. Zatiaľ čo Evans zostal na obežnej dráhe Mesiaca, Cernan so Schmittom pristáli na Mesiaci a vystúpili na jeho povrch, Cernan ako 11., Schmitt ako 12. človek. Cernan sa po ďalších výstupoch stal posledným človekom na povrchu Mesiaca.
Neil Alden Armstrong
Narodil sa 5. augusta 1 9 3 0 v mestečku Wapakoneta v americkom štáte
Ohio. Prvý let zažil vo vtedy neobvykle nízkom veku šiestich rokov. Pilotný
preukaz získal ako 16-ročný, ešte skôr ako vodičský preukaz. Armstrong slúžil v Kórejskej vojne ako letec a neskôr pracoval ako testovací pilot. Až na tretí pokus ho v septembri 1962 predstavili verejnosti ako budúceho astronauta. Prvý let do vesmíru absolvoval 12. marca 1966 ako veliteľ misie Gemini 8.
Misia Apolla 11 sa ukázala byť posledným letom Armstronga do vesmíru. O dva roky neskôr odišiel z Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a stal sa na osem rokov profesorom leteckého inžinierstva na Univerzite v Cincinnati. V posledných rokoch žil v ústraní v oblasti Cincinnati so svojou manželkou Carol. Vlani v novembri Armstrong, spolu s ďalšími tromi astronautmi, dostal najvyššie americké civilné ocenenie - zlatú medailu
Kongresu.