Naša prítomnosť v osade v Jarovniciach neďaleko Sabinova vyvoláva značný rozruch. Vystupujeme z auta, pričom fotografa okamžite obkolesí kŕdeľ detí, ktoré sa dožadujú fotenia. S dvojicou sociálnych pracovníčok prechádzame blatistými cestičkami medzi chatrčami, z každého smeru k nám prichádzajú ľudia a sťažujú sa. „Oklamali ma, chcel som si kúpiť pozemok na stavbu chatrče, zaplatil som 2 000 eur a potom som zistil, že na parcele sa stavať nedá, pretože je vedľa cintorína. A tá žena zmizla aj s peniazmi,“ hlasito kričí potetovaný päťdesiatnik Milan Ferko.
Spomienka na mŕtvych
Staršia pani nás volá dnu, aby ukázala plesnivé steny jej chatrče. Vo dvoch miestnostiach je takmer úplná tma, denné svetlo prechádza iba cez malé okienko. Pre nízky strop sa občas musíme zohýnať. Na kachliach Rómovia práve varia strapačky, prenikavú vôňu cesnaku cítiť už z dvora. Z dreveného trámu visí mucholapka pokrytá stovkami mŕtvych múch.
V mnohých dreveniciach visia sväté obrázky či fotografie zo svätých prijímaní, jeden z domcov zdobí maľba Ježiša Krista. Opodiaľ stojí pamätník s kovovým krížom a menami obetí záplav z roku 1998, pri ktorých zahynulo 50 miestnych Rómov. Jarovnice dnes majú okolo 5 400 obyvateľov, z toho je 4 700 Rómov. „Nerómske obyvateľstvo tvoria zväčša obyvatelia, ktorí žijú pri ceste smerujúcej do Sabinova. Aj to sú najmä starší ľudia, mladí sa už takmer všetci odsťahovali,“ vysvetľuje sociálna pracovníčka Marcela, ktorá v osade pracuje dva roky.