Starý odstránili a na jeho mieste sa objavil pôvodný, ktorý naň umiestnili ešte v roku 1948. Urobili to krátko po tom, ako pamätník na počesť 1. Československého armádneho zboru postavili.
Znaky na pamätníku sa zmenili v roku 1964. Starý, ktorý je viditeľný dnes, bol ukrytý pod doterajším. „Lev na prvom zo symbolov spoločného štátu Čechov a Slovákov má na prsiach pavézu, v ktorej je umiestnený slovenský kríž na trojvrší,“ vysvetľuje riaditeľ Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič. „Nad hlavou leva bola kráľovská koruna. Na druhom z československých štátnych znakov, ktorý na pamätník umiestnili v roku 1964, bola kráľovská koruna nahradená päťcípou hviezdou. Pôvodný symbol Slovenska nahradili symbolom boja Slovákov proti fašizmu v SNP, a to symbolom partizánskej vatry horiacej pod Kriváňom,“ doplnil.
Doterajší kovový znak odstránili pomocou žeriava. „Váži 200 kg a má rozmery 2,8 x 1,9 m. Pôvodný znak je napevno vytesaný do kameňa, a preto sa jeho hmotnosť nedá uviesť, rozmery sú približne podobné ako pri odstránenom znaku,“ prezradil riaditeľ. Renováciu pôvodného znaku zabezpečili špecialisti z Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu v Prešove. „Levočskí odborníci spevnili kamennú hmotu znaku a domodelovali chýbajúce časti kamennej hmoty umelým kameňom. V záverečnej fáze ho vytmelili,“ uzavrel Čaplovič.
Karpatsko-duklianska operácia
Útok sovietskych a česko-slovenských vojsk na severovýchodnom Slovensku na jeseň 1944. Cieľom bolo spojiť povstalecké sily SNP so sovietskymi armádami. Táto operácia bola jednou z najväčších horských bitiek 2. svetovej vojny. Po potlačení povstania do hôr stratila svoje opodstatnenie a bola ukončená. Počas 80 dní ťažkých bojov zahynulo alebo bolo zranených 130 000 vojakov.