Proti Slovenskému ochrannému zväzu autorskému pre práva k hudobným dielam (SOZA) dnes prišiel pred sídlo ministerstva kultúry na Námestí SNP v Bratislave protestovať približne tucet ľudí. Organizátori protestu s názvom "Stop SOZA! Hudbou proti výpalníkom!" sa na ministra kultúry Mareka Maďariča obrátili so žiadosťou, v ktorej okrem iného chceli, aby ministerstvo kultúry vykonalo hĺbkovú kontrolu v SOZA a vyvodilo "zodpovednosť za amorálne pokusy vypaľovať deti a študentov".
Žiadajú zvážiť odobratie licencie SOZA, vypracovanie právnej analýzy toho, kedy SOZA môže a kedy nemôže vyberať poplatky, ktorá bude pre SOZA a ďalšie inštitúcie kolektívnej správy autorských práv záväzná. Minister Maďarič má podľa nich tiež zaujať verejne stanovisko k činnosti riaditeľa SOZA Vladimíra Repčíka, vyzvať Výbor SOZA, aby odvolal Repčíka a otvoriť verejnú diskusiu o zmenách vo forme a spôsobe výkonu autorských práv.
Čo chcú poslanci zmeniťSpory pri organizovaní hudobných akcií má už čoskoro zmierniť malá novela autorského zákona. Návrh od poslancov Národnej rady SR za stranu Smer-SD Dušana Jarjabka, Jána Senka, Štefana Gašparoviča, Petra Náhlika, Viery Mazúrovej, Miroslava Číža a Petra Fitza bol do 12. októbra v medzirezortnom pripomienkovom konaní a 18. októbra ho odoslali na rokovanie vlády. Poslanci menia jeden článok v súčasnosti platného autorského zákona. Týka sa nahlasovania hudobných diel, ktoré verejne odznejú na kultúrnom podujatí, na organizácie kolektívnej správy. Po novom by to stačilo aspoň jeden deň pred uskutočnením podujatia.
Upraviť sa má ďalej i pravidlo, ktoré vyžaduje nahlásenie názvu diela a mena autora. Diela totiž môžu byť vytvorené autorom pod pseudonymom alebo ich autor nemusí byť známy alebo dielo nemá autora, čo je časté pri folklórnych dielach. Podľa návrhu v programoch kultúrnych akcií, ktoré nahlasujú ich usporiadatelia na organizácie kolektívnej správy ešte pred ich konaním, už nemusí byť popri názve aj meno autora hudobného diela. Postačí iba údaj o autorstve.
Poslanci tiež chcú, aby nenahlásenie zoznamu diel neznamenalo automaticky, že ide o diela, ku ktorým právo na verejné vykonanie spravuje organizácia kolektívnej správy. Usporiadateľ bude mať priestor na to, aby preukázal opak. Ak návrh prejde legislatívnym procesom, mohol by platiť od 1. novembra. Ministerstvo kultúry však v svojich pripomienkach k návrhu uvádza ako reálnejší termín 1. december.
Proti absurdným prípadomMinister kultúry Marek Maďarič 7. júna informoval, že ministerstvo kultúry našlo rýchle legislatívne riešenie, ktoré by už koncom tohto roka zabránilo opakovaniu absurdných prípadov, aké sa stali medzi SOZA a napríklad obcami Pohorelá či Heľpa. Avizoval, že cez poslanecký návrh parlamentu posunie novelu autorského zákona, ktorá umožní usporiadateľovi verejného kultúrneho podujatia aj v prípade, že si vopred nesplní oznamovaciu povinnosť, dodatočne preukázať, že na kultúrnej akcii nepoužil chránené diela. Organizácia kolektívnej správy, ako je napríklad SOZA, potom nebude môcť od neho vymáhať platby súvisiace s touto akciou.
Čiastkové novely však nie sú podľa Maďariča v prípade autorského zákona ideálne, autorský zákon je totiž jeden z najzložitejších zákonov. Jednou z priorít ministra kultúry je príprava úplne nového autorského zákona. Do legislatívneho procesu nový zákon predložia v druhej polovici tohto volebného obdobia a účinný by mohol byť v roku 2015.