Väčšina vynálezov sa týkala elektromobilov, ktoré sú podľa mladých konštruktérov hudbou motoristickej budúcnosti. Víťazné školy si od automobilky a nadácie Pontis, ktoré súťaž organizujú, odnesú 20-tisíc eur.
Jeden z najdôležitejších mechanizmov v aute, vačkový hriadeľ, nahradili moderným elektronickým systémom. „Vymysleli sme prototyp elektronického otvárania ventilov. Vodič to pocíti tým, že auto je svižnejšie, má nižšiu spotrebu a výkon je vyšší,“ vysvetlil v skratke Tomáš Červinka zo Strednej odbornej školy Jozefa Robotníka v Žiline. So spolužiakom Michalom Tomanom si odniesli zo súťaže Kia Innovation Award prvé miesto.
Mysleli aj na mamy s ratolesťamiMnohých zaujalo bezkontaktné nabíjanie elektromobilu. „Auto má v spodnej časti navinutú cievku, druhá je v dobíjacom zariadení na parkovacom mieste. Auto zaparkuje a proces dobíjania sa začne automaticky. Takže keď ide mama s deťmi a ešte aj s nákupom a má plné ruky, nemusí bojovať s tým, ako vybité auto zapojiť do zásuvky. Trvá to asi pol hodinu,“ opísal Tomáš Kopták zo Strednej odbornej školy technickej v Kysuckom Novom Meste. Za vynález si odniesol druhé miesto. Podľa autora je bezdotykové nabíjanie pohodlnejšie a o pár rokov by si podobné miesta popri cestách vedel predstaviť.
Aj v poradí tretí tím sa zaoberal elektromobilmi. Chalani zo Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Žiline vymysleli prístrešok pre elektromobil so slnečnými kolektormi. „Chceli sme takto pomôcť nášmu životnému prostrediu,“ vysvetlil Ondrej Hlaváč. Štvorkolku budúcnosti zasa predstavili študenti zo Spojenej školy v Kysuckom Novom Meste.
„Náš model presne simuluje nerovnosti, ktoré sú na ceste. Keď auto jazdí po jamách trasie sa, jazda je nepohodlná. Keď náš model prejde cez jamu, senzor to zachytí a skoriguje nápravy, takže šofér má stále pocit, že ide po rovine,“ vysvetlil Miroslav Demko. Do záverečnej časti súťaže postúpilo sedem škôl.