Reklama

Smutné konce hereckých legiend: Prečo zomreli v chudobe?!

Smutné konce hereckých legiend: Prečo zomreli v chudobe?!

Zdroj: tasr

Reklama

Kedysi boli legendami, hviezdili v divadlách či filmoch. Život však končili zväčša v chudobe a zabudnutí.

Krátko po sebe nás opustili traja veľkí herci staršej generácie. Najskôr Elo Romnačík, potom predminulý týždeň Eduard Bindas a v pondelok zomrel Viliam Polónyi. Veľké osobnosti herectva, ktorých charaktery a výkony nemá dnes kto nahradiť. V čase ich najväčšej slávy, pred 30 či 40 rokmi, hrávali vo filmoch, v televíznych inscenáciách, stvárnili desiatky divadelných úloh. Ale v posledných rokoch o nich nebolo vôbec počuť. Je smutné, že ľuďom sa pripomenuli až svojou smrťou...

Viliam Polónyi († 84): Chudobný riaditeľ

Zomrel 12. novembra 2012

Už dlhší čas ho trápilo podlomené zdravie, ale aj tak chodil s manželkou Boženou (66) každý deň medzi ľudí do obľúbenej viechy. Polónyi totiž život vnímal pozitívne. Bol nenáročný a najdôležitejšie boli pre neho zdravie a medziľudské vzťahy. „Nikdy som sa netrhal za peniazmi, vždy mi viac záležalo na priateľstve,“ povedal pred troma rokmi Novému Času Nedeľa.

Herec musel posledných 29 rokov žiť z veľmi skromného dôchodku, hoci kedysi šéfoval Divadlu Andreja Bagara v Nitre aj bratislavskej Novej scéne. „Dostával len niečo vyše 300 eur, ale peniaze boli pre neho len obeživo a na skromný život si nikdy nesťažoval. Vždy hovorieval, aby sme veci brali športovo,“ hovorí hercova manželka Božena. Možno aj preto, že bol vášnivým fanúšikom Interu. Okrem toho hrával na gitare, varil guláš, na chate v Krupine dokonca robil zabíjačky. Mal rád spoločnosť. „U nás bolo vždy veselo. Kamaráti k nám radi chodili,“ tvrdí Božena, operná speváčka a dlhoročná sólistka Novej scény, ktorá učí na konzervatóriu v Bratislave.

Manželia Polónyiovci sa zoznámili v operete Dnes večer hrám ja. „Vilko mi hral otca. Mala som 24 rokov, on už 42. Bol zrelý, vtipný a navyše slobodný muž. A tak sme sa po polročnej známosti vzali,“ spomína na Vilka Božka, ktorá s ním prežila 41 rokov.

Z manželstva sa narodil syn Ľubor (40), ktorý je kameraman. „V práci i manželstve bol Vilko veľmi chápavý, citlivý a optimista. Ľudí mal rád a mnohí vraveli, že má srdce v očiach. Aj ja som to tak vnímala. Jeho život bol bez pretvárky. Nikdy sa neľutoval a vždy vravel, že sa má dobre.“ Slabosť herca premohla práve v milovanej vieche, odkiaľ ho odviezli do nemocnice...

Ivan Krivosudský († 83)

Utiahol sa na chatu

Zomrel 4. decembra 2010

Posledné roky žil utiahnuto vo svojej chate pod pezinskou Babou, krátko pred smrťou žil v penzióne pre seniorov v Cíferi. Hoci bol veľký bojovník, zápasil nielen s chorobou, ale aj s veľkou trpkosťou. Dva roky pred jeho smrťou spáchal samovraždu jeho mladší syn Dušan († 50) z prvého manželstva. O mnoho energie ho pripravilo aj druhé manželstvo s Annou, ktorá bola od neho o 30 rokov mladšia. Manželstvo sa skončilo rozvodom a ich syna Miška súd zveril do opatery Anninej sestry. Herec zatrpkol aj kvôli divadlu. „Päťdesiat rokov som účinkoval na Novej scéne a potom nás riaditeľ Ľubo Roman povyhadzoval ako handry,“ povedal pre Život Krivosudský v roku 2007. „Nedá sa nič robiť. Dostanem penziu, ktorá mi nestačí na zaplatenie šekov ani na stravu a oblečenie...“ Hoci mal chuť hrať, nikto si už v divadle na neho nespomenul.

Elo Romančík († 89)

Utrápený sa skrýval

Zomrel 9. októbra 2012

Tento vynikajúci herec dožíval život vo svojom dome s treťou manželkou Zlaticou, ktorá sa o neho starala do poslednej chvíle. S prvou ženou mal dve deti - dcéru Helenku a syna Ivana, ktorý je hercom. Z druhého manželstva sa mu narodil syn Juraj, muzikálový spevák. Obaja synovia však ťažko znášali, že otec opustil ich matky.

Herec roky odmietal poskytovať rozhovory, pretože zdravotné problémy a pokročilý vek sa na ňom podpísali. Žil izolovane a svoje bolesti a trápenia si nechával pre seba. Sužoval ho však aj nezáujem okolia. Posledné roky už z domu ani nevychádzal. „Srdce a cievy sú už úplne zanesené. V nohách mám príšerné kŕče, človek bojuje o každý nasledujúci deň,“ povedal pre Nový Čas Nedeľa. „Horko-ťažko sa mi vstáva už aj z postele, mám problémy a každý jeden úkon, ktorý musím urobiť, sú pre mňa galeje. Pre mňa sú už galeje aj niečo povedať...“

Eduard Bindas († 86)Opustený a zabudnutý

Zomrel 28. októbra 2012

Napriek tomu, že bol uznávaným hercom a zaslúžil by si dôstojnú rozlúčku v divadle, rodina ho pochovala v najväčšej tichosti. O tom, prečo tajili jeho smrť, vedia najlepšie sami... Niektorí z Bindasovho okolia však poznajú jeho neslávny koniec a o to viac to rodine zazlievajú. Po odchode do dôchodku Bindas veľa hereckých príležitostí nemal. Sem-tam ho zavolali niečo si zahrať na Novú scénu alebo do dabingu, aby si k žobráckemu dôchodku privyrobil. Jeho situácia sa však výrazne zhoršila, keď dom na bratislavskej Kolibe, ktorý sám postavil, prepísal na syna. Potom žil dva roky v byte na Svätoplukovej ulici, ale neskôr byt údajne skončil v rukách exekútora. Tým bol ortieľ nad staručkým hercom vynesený - zostal na mizine a často bol odkázaný požičať si na živobytie od bývalých kolegov. Podľa zdroja z hercovho okolia Bindas dožíval „zabudnutý v garáži svojej vily na Kolibe“. Hoci kolegovia jeho súkromný život komentovať nechceli, skončiť tak, ako on, by z nich nechcel ani jeden.

Milan Kiš († 72)

Chorobu tajil

Zomrel 7. marca 2007

Do poslednej chvíle pred blízkymi tajil, že má vážne zdravotné problémy. Hoci ho o sily oberala málokrvnosť, na divadelných doskách sa prekonával. „Nikdy by si nepriznal, že je chorý a nedovolil by, aby ho niekto ľutoval,“ povedala jeho družka Oľga. Podľa jeho hereckého kamaráta Jozefa Dóczyho hrával Kiš neraz aj vo veľkých bolestiach. Lenže začiatkom roka 2007 sa jeho stav rapídne zhoršil. Mal silné bolesti žalúdka, triašky... Lekári v nitrianskej nemocnici mu už nedokázali pomôcť, po dvoch týždňoch hospitalizácie zomrel.

Pavol Mikulík († 63)

Skončil na mizine

Zomrel 27. novembra 2007

Patril k najobsadzovanejším slovenským hercom, nezabudnuteľná je jeho postava richtára z Perinbaby. Hoci počas kariéry dobre zarábal, nakoniec z tohto sveta odchádzal chudobný ako kostolná myš. Mikulík po 26 rokoch spolužitia opustil manželku, s ktorou vychovával dvoch synov. Dôvod? Zaľúbil sa do inej ženy. Celý majetok však prenechal svojej rodine... Lenže v roku 1993 prišla krutá rana osudu - Mikulík dostal mozgovú porážku. A zrazu sa o bezvládneho herca nemal kto postarať a skončil v starobinci. Odtiaľ ho vytiahol jeho kamarát, herec Ľubo Roman a zadarmo mu poskytol ubytovanie vo svojom penzióne na brehu Dunaja. Tu sa hercovi začalo opäť dariť - zotavoval sa a učil sa hovoriť. V roku 2005 však gangréna pripravila Mikulíka o nohu, o dva roky zomrel. „Celý svoj majetok, ktorý mal - byt aj chatu - nechal rodine, teda synom. Odišiel bez všetkého, len za sebou zabuchol dvere,“ povedal vtedy Roman.

Július Vašek († 83)

Zrada kolegov ho bolela

Zomrel 1. mája 2009

Posledné roky prežil v dobrovoľnom ústraní, kam sa utiahol po smrti svojej o generáciu mladšej ženy Aleny. Uzavrel sa aj vo vzťahu k svojim bývalým hereckým kolegom. Tvrdil, že sa s nimi nemá prečo stretávať. „Načo aj? Už sme si povedali všetko,“ vravel. Určite v tom zohrávala svoje aj bolestná skúsenosť - v roku 1996 ho spolu s ďalšími staršími spolupútnikmi vyhodil Ľubo Roman z bratislavskej Novej scény. „Riaditeľ nás vyhodil asi jedenástich, pretože sme boli starí a nepotrební... Julo úplne prestal hrať aj maľovať. Veľmi ho to zobralo, zatrpkol a začal sa strániť ľudí,“ povedal vtedy hercov kamarát, dnes už tiež nebohý Ivan Krivosudský. V posledných rokoch života Vašeka trápili problémy s očami, trpel osteoporózou a takmer vôbec nechodil.

Prečo majú nízke dôchodky

Dnes má mnoho obsadzovaných hercov veľmi dobré príjmy, nielen z divadla, ale najmä z televízie či reklamy. Aj mnohí starší herci počas aktívnej kariéry dobre zarábali, v starobe však živorili s nízkymi dôchodkami. Prečo? Jednou z organizácii, ktorá „vyslúžilým“ umelcom môže pomôcť, je Literárny fond. Ten sociálne podporuje nielen tvorivých pracovníkov, ale nezabúda ani na staršiu hereckú generáciu. „Poskytujeme jednorazovú sociálnu finančnú podporu a tiež mesačnú v dôsledku choroby alebo staroby tým, ktorí sa dostali z objektívnych príčin do finančnej tiesne,“ vysvetľuje námestníčka LF Eva Sokolová. Pri finančnej tiesni výkonných umelcov je to maximálne 280 eur raz do roka, pri mesačných podporách dopláca fond umelcom dôchodok do výšky 325 eur. Pri úmrtí je to 280 eur na pohreb.
„Problém nízkych dôchodkov hercov spočíva aj v tom, že pokiaľ žili na voľnej nohe a neplatili si sociálne poistenie, pretože to nebola povinnosť, tak potom nemali nárok ani na dôchodok,“ objasňuje viceprezident Hereckej obce Slovenska Jozef Švoňavský.

Autor: © Nový Čas