Forenzná antropologička Dr. Temperance Brennanová zvláda ďalší prípad a s prehľadom odhaľuje vraha... Americký seriál Kosti o trocha chladnej a uzavretej odborníčke na mŕtvoly si získal vo svete obrovskú popularitu a ani Slováci nie sú výnimkou. Prácu odborníkov na ľudské ostatky využíva aj náš Policajný zbor - forenzná antropologička Oľga Petrusová však tvrdí, že realita je od seriálového scenára vzdialená. Aká je teda práca slovenskej „Kostičky“?
Na mieste činu: Temperance a Booth študujú mŕtvolu na chodníku. V skutočnosti sa antropológovia väčšinou s vyšetrovateľmi nestretávajú, nieto ešte, aby tvorili tím.
Sledujete seriál Kosti?
Spočiatku som Kosti pozerala a prvé epizódy sa podľa mňa celkom približovali realite. Producenti však idú čoraz viac do extrémov, niekedy je to až smiešne, že hlavná hrdinka vie z jedného malého úlomku zistiť presné miesto a príčinu smrti. Preto už Kosti sledujem menej. Svoju prácu však mám veľmi rada, je zaujímavá a veľmi rôznorodá. Navyše pociťujem vnútornú spokojnosť, keď sa prípad objasní vďaka nášmu pričineniu.
Aj laikovi je jasné, že zázračné databázy na všetko neexistujú a realita práce skutočného antropológa sa od seriálového scenára odlišuje. Čo je vašou pracovnou náplňou?
Skúmanie kostí síce patrí k práci kriminalistických antropológov, paradoxne však tvorí medzi našimi úlohami menšinu. Oveľa častejšie pracujeme s ľudskými vlasmi či ochlpením. K práci antropológa však patrí aj sledovanie rôznych videozáznamov, fotografií osôb. Sledujeme morfologické znaky na tvári a popisné znaky na tele. Rozhodujú detaily, ako napríklad tetovania, vrásky, znamienka, jazvy, typy ušnice, na základe ktorých môžeme potvrdiť, či ide o toho istého človeka. Výsledky skúmania sú zhrnuté v znaleckých posudkoch.
Začnime však s kosťami - čo všetko dokážete zistiť pri skúmaní ľudských ostatkov?
Predovšetkým študujeme lebku. Napr. cez počítačový program porovnávame fotografiu nezvestného s predloženou lebkou. Lícne kosti, očnice či sánka sa musia s fotografiou prekrývať. Z lebky sa dá ľahko určiť vek. Lebečné kosti sú spojené švami, ktoré v priebehu života postupne miznú, u starých ľudí ich nevidno. Vieme určiť aj pohlavie človeka, nakoľko medzi mužskou a ženskou lebkou existujú rozdiely.
Predpokladám, že odborník dokáže tiež veľa vyčítať z chrupu, je to tak?
Presne. Niekedy stačí na identifikáciu maličkosť, napr. porovnávanie chrupu so zubnou kartou pacienta. Zuby sa postupom času a vplyvom potravy opotrebúvajú, odborník vďaka dlhoročnej praxi tieto charakteristiky potom pri skúmaní hodnotí. Zo zuba dokážeme pomocou špeciálnej hmoty, brúsenia a lupy určiť vek osoby. V súvislosti so „seriálovými kosťami“ treba uviesť skutočnosť, že my pracujeme s „čistým materiálom“. Kosti očistia na súdnom lekárstve, a tak nemáme dôvod používať ochranné okuliare a iné prehnané ochranné pomôcky, ako to vidia diváci v seriáli.
Môže sa však stať, že sa kostra nájde neúplná. Ako postupujete v týchto prípadoch?
Zisťujeme z kostí, čo sa dá. Používame špeciálne pravítko, ktoré sa odborne nazýva osteometrická tabuľa, na meranie dlhých kostí, z čoho potom vieme určiť výšku človeka.
Môžete spomenúť konkrétny prípad práce antropológov s ľudskými kosťami?
Porovnávali sme štyri lebky zavraždených členov podsvetia s ich fotografiami. V troch prípadoch sme dokázali určiť identitu, vo štvrtom sa to nepodarilo. Napokon sa pomocou analýzy DNA zo stehennej kosti mŕtvol a odobraním vzorky DNA od príbuzných podarilo potvrdiť aj štvrtú identitu.
Kde kosti uskladňujete a čo sa s nimi postupom času deje?
Kostrové pozostatky archivujeme, pod každým číslom sa skrýva konkrétny prípad a slúžia aj pre mladých študentov na ukážku. Pokiaľ v spolupráci s vyšetrovateľom odhalíme totožnosť a ozvú sa pozostalí, môžu svojich príbuzných dôstojne pochovať. V niektorých prípadoch, ako sú staré drobné úlomky kostí, sa tieto po vyradení spopolnia.
Spomínali ste, že oveľa častejšie narábate s ľudskými chlpmi a vlasmi, môžete priblížiť túto časť vašej práce?
Materiál dostaneme priamo z miesta nálezu, často vysatý zo zeme, oblečenia či čalúnenia auta. Ľudský vlas toho dokáže veľa prezradiť, napr. vysoké teploty menia jeho štruktúru. Pri pohľade pod mikroskopom sa odlišuje od zvieracích chlpov. Napríklad šírkou drene, korienkom, hrúbkou. Korienok je vhodný materiál aj na analýzu DNA. Pokiaľ sa na mieste činu nájde takáto stopa, podozrivému treba odobrať vlasy z viacerých miest hlavy - zo spánkov, temena, záhlavia aj čela. Ľudské vlasy jedného človeka nie sú totiž rovnaké.
Kedy riešite vašu tretiu úlohu - sledovanie videozáznamov a usvedčujúcich nahrávok?
Ročne riešime minimálne 100 prípadov. Od skúmania ľudských ostatkov, ktoré nám zaberú týždne, až po lúpežné prepadnutia. Práve tu sledujeme kamerovým systémom zachytené pohybové a popisné charakteristiky lupiča.
Takže človek so zranením nohy by asi nemal prepadávať banky?
Áno, krívanie môže usvedčiť páchateľa. Za roky praxe však vieme rozpoznať aj drobnosti, napríklad štýl chôdze, držanie tela, ramená. Spomínam si na prípad lúpežného prepadu banky. Mali sme prvého podozrivého a na základe kamerovej nahrávky sa urobila rekonštrukcia udalosti. Vina sa vtedy nedokázala. Po istom čase sa objavil druhý podozrivý, jeho pohyby sme počas sledovania záznamu vyhodnotili za veľmi podobné. Podrobné sledovanie obrazového materiálu je veľmi dôležité aj pri odhaľovaní detskej pornografie. Pri týchto nahrávkach zisťujeme cez pohlavné znaky približný vek obetí - detí.
Chodievate aj na miesto činu?
Pokiaľ si to situácia vyžaduje, tak áno. V teréne pracujeme s rôznymi vedecko-technologickými prostriedkami. Spomeniem, že pri dokazovaní vrážd používame špeciálny roztok vo forme spreja, ktorý zviditeľní aj skryté alebo odpratané krvné stopy na dlážke, oblečení či vražedných predmetoch. Výhodou je, že krv sa odhalí aj vtedy, keď už bola látka opraná.
Dozviete sa vôbec pri tom množstve prípadov konečné výsledky vyšetrovania?
Na Slovensku v Policajnom zbore pracujú iba dve antropologičky, ktoré riešia aj veľa prípadov naraz, takže nemáme čas informovať sa o konečných výsledkoch.
Aká je skutočná pravda?
1. Nezisťujú príčinu
Temperance Brennanová a jej partner Seeley Booth sú vždy tam, kde sa udial zločin. V skutočnosti však antropológovia nezisťujú príčinu smrti. Skúmajú ľudské ostatky a vypracúvajú posudky.
2. Čistá robota
Práca amerického tímu je niekedy poriadne nechutná, Brennanová používa špeciálne nástroje a doslova sa hrabe v čerstvých mŕtvolách. Naše antropologičky nepotrebujú používať prehnané ochranné prostriedky. Kostrový materiál je najprv podrobený súdnej pitve a im je predložený vyčistený, bez mäkkých tkanív a zvyškov oblečenia.
3. U nás sú iba dve
Chladná Brennanová, fešný Booth, ale aj veselá Angela či šéfka Camille - všetci sa ideálne dopĺňajú. Na rozdiel od seriálu Kosti slovenskí odborníci nepracujú vo veľkom tíme. Policajný zbor Slovenskej republiky využíva prácu iba dvoch antropologičiek v Kriminalistickom a expertíznom ústave.
4. Spolupráca je dôležitá
V Kostiach je prípad vyriešený veľmi rýchlo, pretože partia z Jeffersonovho ústavu sa vyzná vo všetkom. V skutočnosti na jednej udalosti pracujú experti z rôznych kriminalistických odvetví v určenom slede a doba uzavretia prípadu je oveľa dlhšia. Navyše slovenské antropologičky často riešia niekoľko prípadov naraz.
5. Zázračná technika neexistuje
Zázračné seriálové vybavenie a databázy na všetko neexistujú. Aj na Slovensku sa však postupne prechádza na kvalitnejší počítačový systém porovnávania fotografií a lebky s využitím 3D skenera, tak pracujú aj odborníci v zahraničí.