Podľa návrhov zmien by mestské páry mohli mať druhé dieťa aj vtedy, ak jeden z rodičov nebol jedináčikom, napísal denník China Daily, ktorý citoval Čang Wej-čchinga, bývalého predsedu štátnej komisie pre populáciu a plánované rodičovstvo.
Najľudnatejšia krajina starne
Súčasné úpravy hovoria o tom, že páry žijúce v mestách môžu mať druhé dieťa len vtedy, ak žiaden z rodičov nemá súrodencov. Na vidieku sú nariadenia voľnejšie a viacdetných rodín je tam veľa.
Po zmene politiky jedného dieťaťa, platnej od roku 1979, začali volať odborníci na populačný vývoj v dôsledku veľkých demografických zmien, keďže aj v Číne sa prejavuje nárast počtu ľudí v postproduktívnom veku. Návrhy zmien už predložili vláde. Podľa Čanga sa zmeny - v prípade schválenia vládou - budú zavádzať postupne. Nová metóda sa začne uplatňovať najprv v ekonomicky výkonných oblastiach a v regiónoch, ktoré sa striktne držali existujúcich obmedzení, napísal denník China Daily.
Negatívne prejavy v ekonomike?Odborníci na demografiu už varovali, že starnutie populácie sa môže negatívne prejaviť aj na konkurencieschopnosti čínskej ekonomiky. Upozornili aj na riziko sociálneho napätia pre nerovnováhu v počte dievčat a chlapcov a na dôsledky nútených interrupcií, ktoré sú síce protizákonné, ale sú známe prípady, keď k nim ženy úradníci nútili, aby "splnili normy pôrodnosti".
Viacerí odborníci sa vyjadrili, že Čína už nepotrebuje kontrolovať pôrodnosť, keďže náklady na výchovu detí v stále viac prosperujúcej čínskej spoločnosti držia pôrodnosť na štatisticky nízkej úrovni.