Ten, kto tento potôčik poznal pred dvoma rokmi, nemôže uveriť, že za tým nestoja ľudia, ale zvieratá. Živočíchy to dokázali svojpomocne. Potok vyzerá, ako keby ho prehradili ľudia. Je to však dielo zvierat. Podľa Michala Vasilegu (67), obyvateľa Ondavky, boli bobry veľmi usilovné. „Bývam neďaleko a Ondavka, ktorá tu tečie odpradávna, zmenila svoju tvár veľmi rýchlo. Tam, kde sa pred krátkym časom viezla len nenápadná voda, je teraz priehrada, že by sa v nej dalo kúpať,“ myslí si Vasilega.
Ondavčan je rád, že si bobry našli miesto, kde sa môžu realizovať. „Naša obec upadá. Žije tu len 16 obyvateľov a máme obrovské dlhy, z ktorých sa tak ľahko nevyhrabeme. Keď už neprosperuje dedina, tak tu aspoň máme novú atrakciu, ktorá signalizuje, že naše životné prostredie na tom nie je až tak zle,“ myslí si obyvateľ dedinky na severovýchode Slovenska. Podľa Kamila Soóša, odborníka na ekológiu, sa k nám bobry v poslednom čase dostávajú z Poľska.
„Tam je ich veľa a dokonca som počul, že majú vydávať povolenia na odstrel týchto zvierat. Preto si u nás hľadajú nové teritóriá,“ vraví Soóš. Podľa neho je výskyt bobrov prospešný. „Bobry sú okrem človeka jediné živočíchy na svete, ktoré si pretvárajú prírodu vo svoj prospech. Stavajú nie jednu, ale dokonca sústavu hrádzok. Tie plnia protipovodňovú funkciu, lebo zachytávajú prívalovú vodu. Bobry tak pomáhajú ochraňovať ľudí a nepotrebujú na to ani žiadnu štátnu dotáciu,“ uzavrel ekológ.
Bobor je chránený
Bobor je najväčší európsky hlodavec. Dorastá do dĺžky 75 - 80 cm a k tomu ešte treba prirátať chvost, ktorý môže byť dlhý 30 - 40 cm. Dospelé jedince vážia 15 - 25 kg. Bobor je u nás zákonom chránený, jeho spoločenská hodnota je 1 000 €.