Tvrdá drezúra a salutovanie sú späť! Minister obrany Martin Glváč spolu s ministrom práce a sociálnych vecí Jánom Richterom predstavili projekt, v ktorom by chceli na začiatku pomôcť 150 ľuďom. Okrem výcviku ponúkajú budúcim vojakom rôzne benefity, ubytovanie, stravu zadarmo, ale aj finančný príspevok necelých 300 eur.
Vladimír Zavadský (27), nezamestnaný, Michalovce: „Oceňujem, že politici hľadajú možnosť na znižovanie nezamestnanosti. Asi chcú týmto spôsobom zaplátať diery na pracovnom trhu. Radšej by som si však našiel prácu v IT,“ povedal.
Maskáče a kanady by onedlho malo nosiť minimálne o 150 ľudí viac ako doteraz. Ministerstvo práce a obrany chce v druhej polovici tohto roka vďaka dobrovoľnej vojenskej službe získať posily. Výcvik má trvať 6 mesiacov a je určený pre nezamestnaných ľudí do 29 rokov najmä zo stredného a východného Slovenska. Vláda, ktorá chce bojovať proti nezamestnanosti, ponúka záujemcom značné výhody. „Dostávali by v čistom 250 eur, mali by zabezpečené ubytovanie i stravu, ale v hre sú aj ďalšie motivačné benefity,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Celkové náklady sa odhadujú na 1,3 milióna eur. Samotný projekt si vyžaduje ešte množstvo legislatívnych úprav. Ľudia, ktorí budú mať o takúto prácu záujem, musia splniť zdravotné podmienky a podpísať zmluvu. V budúcnosti by mohli byť okrem iného nasadzovaní pri povodniach či živelných pohromách. „Idea je, aby sme vytvorili skupinu, ktorá by sa využívala v oblasti domáceho krízového manažmentu, skupinu, ktorú by bolo možné využiť v rámci medzinárodného krízového manažmentu,“ povedal minister obrany Martin Glváč.
Povinná vojenská služba sa u nás zrušila v roku 2006, keď bol ministrom obrany Juraj Liška. Zároveň sme začali využívať profesionálnu armádu, ktorá bola nutnosťou pre vstup do NATO. Bývalý minister snahu súčasnej vlády uvítal. „Nie som proti, lebo takéto alternatívy už niektoré vyspelé krajiny majú. Je to dobrovoľné, ale určite by sa takéto sily vedeli využiť,“ povedal Novému Času Liška.
Dobrovoľná vojenská služba v číslach:
- má sa týkať 150 ľudí do 29 rokov
- trvať má 6 mesiacov
- začať má v druhom polroku 2013
- celkové náklady približne 1,3 milióna eur
- ubytovanie v kasárňach
- strava zadarmo
- vojaci po podpise zmluvy dostanú mesačne 250 eur v čistom
V Rakúsku vojenská služba ostáva
Základná povinná vojenská služba bude v Rakúsku naďalej. Voliči u našich susedov o tom rozhodli pred niekoľkými dňami v referende. Za hlasovalo až 60 percent občanov. Minister obrany Norbert Darabos bol z výsledku sklamaný, upozornil, že stále chce vojenskú službu zreformovať.