Životný príbeh úspešného Slováka Jána Vilčeka (79) žijúceho v New Yorku, ktorý si včera prebral prestížnu Národnú medailu za technológiu z rúk amerického prezidenta Baracka Obamu, je poznačený ťažkým osudom. Aj keď sa mu podarilo vyhnúť židovskému transportu, spolu s mamou sa museli skrývať pred Nemcami dva roky. Dnes patrí k rešpektovaným americkým vedcom a jeho zásluhy vo vede včera oslavoval spolu s Obamom na bankete v Bielom dome.
Najprestížnejšie americké ocenenie, ktoré osobnostiam odovzdáva prezident Spojených štátov, sa včera počas slávnostného oceňovania vo Washingtone ušlo aj americkému Slovákovi z Bratislavy Jánovi Vilčekovi. Profesor Newyorskej univerzity si tak prebral medailu z rúk Baracka Obamu a večer strávil na bankete, ktorý Biely dom zorganizoval po odovzdávaní ocenení. Úspešnému mikrobiológovi a imunológovi, ktorý pomohol vyvinúť liek proti autoimunitným ochoreniam, však osud neprial celý život.
Ťažký životný osud
Bratislavský rodák mal židovské korene, a hoci jeho mama bola očnou doktorkou, po Slovenskom národnom povstaní ich začali prenasledovať. Transportom do koncentračného tábora sa profesor vyhol vďaka rodine, ktorá ich ukrývala v Nitrianskom Rudne. Po vojne vyštudoval na Univerzite Komenského v Bratislave. Tu začal aj svoju vedeckú kariéru. V roku 1962 získal titul kandidáta vied zo Slovenskej akadémie vied. Počas niekoľkodňovej návštevy Viedne s manželkou emigrovali do Ameriky.
„Spolu s manželkou sme odišli zo Slovenska v roku 1965. Prišli sme do New Yorku, kde mi ponúkli miesto na Lekárskej fakulte newyorskej univerzity. Tam som si založil vlastné laboratórium. Iba som pokračoval na tej istej vedeckej tematike, ako som pracoval v Bratislave,“ hovorí o svojich začiatkoch profesor. Práve univerzita mu poskytla priestor, aby pokračoval vo svojich vedeckých bádaniach, a vynájdením látok, ktoré viedli k objaveniu dôležitých liekov, spolu s manželkou Maricou zbohatli.
Daroval milióny
Veľkú časť z týchto peňazí, stopäť miliónov dolárov, z nich venovali univerzite na podporu ďalších talentov. Napriek tomu, že Vilček prežil veľkú časť života v Spojených štátoch, na Slovensko nazanevrel.
„K Slovensku mám veľmi blízky vzťah, prežil som tam tridsať rokov a svoju mladosť. Mám tam priateľov, s ktorými som chodil do školy, a tieto blízke priateľstvá sa nadväzujú v mladom veku. Žijeme už 48 rokov v New Yorku, kde sme doma, ale radi chodíme do Bratislavy a na Slovensko,“ hovorí profesor, ktorý sa k nám chystá opäť v lete.
Ján Vilček
Narodil sa v Bratislave v roku 1933 v židovskej rodine, ktorej sa podarilo vyhnúť transportu do koncentračného tábora. Posledný rok vojny sa skrýval s matkou mimo miest na dedine. Po vojne vyštudoval na Univerzite Komenského v Bratislave. V roku 1965 s manželkou emigrovali.