Tomu prezident Barack Obama večer odovzdal vo Washingtone Národnú medailu za technológiu a inováciu v Bielom dome.
Ako si vysvetľujete, že tento rok sa komisia rozhodla udeliť toto ocenenie práve vám?
- Neviem všetky podrobnosti, ako ma vyhodnotili a prečo ma vybrali. Dozvedel som sa iba informáciu, že som bol navrhnutý. Som však veľmi rád, že ma napokon vybrali, pretože je to veľmi významné ocenenie na svete.
Ako ste prežívali toto prestížne ocenenie? Jeho získaním ste sa zaradili medzi ľudí ako Steve Jobs, zakladateľ Apple.
- Považujem to za veľmi dôležitú cenu a poctu. Nemyslím si, že moja práca by mala až taký dosah ako práca Steva Jobsa alebo Billa Gatesa, ktorý tiež dostal toto ocenenie. Nesťažujem si, a som rád, že sa mi ušlo takéto ocenenie.
Bolo to vaše prvé stretnutie s Barackom Obamom?
- Nikdy sme sa predtým nestretli, bolo to prvýkrát. Myslím, že politika, ktorú presadzuje, je veľmi dobrá pre túto krajinu. My sme ho v kandidatúre na prezidenta podporovali spolu s manželkou. Sme veľmi radi, že túto cenu som si prebral práve od neho a nie od niekoho iného.
Dostali ste cenu v oblasti technologického pokroku. Ako sa vám to podarilo?
- Strávil som vedeckú kariéru študovaním látok, ktorým sa hovorí cytokíny. To sú bielkoviny, ktoré sa tvoria v organizme a majú špecifické funkcie pri obrane proti baktériám, vírusom a iným infekciám. Na tejto problematike som začal pracovať krátko po štúdiu ešte v Bratislave na Virologickom ústave v roku 1959. Myslím, že jeden z dôvodov, prečo ma vybrali, je môj príspevok k vývoju nového lieku, ktorý sa volá infliximab alebo remicade. Je to liek, ktorý sa používa pri mnohých zápalových ochoreniach vrátane reumatoídnej artritídy alebo psoriázy. Tento liek je založený na jednej umelej protilátke. Tú pôvodnú protilátku, ktorá bola pôvodne spracovaná a z ktorej sa liek vyvinul, bola pripravená v mojom laboratóriu na New York University.
Napokon ste newyorskej univerzite venovali štedrý finančný dar 105 miliónov dolárov.
- Keďže ten liek bol taký úspešný a je to jeden z troch liekov na svete, ktoré majú najvyšší obrat v dolároch, tak to bolo naozaj neočakávané. Naozaj úprimne mojím cieľom nebolo zbohatnúť. Spolu s manželkou sme nikdy takto neuvažovali. Keďže mi newyorská univerzita dala možnosť presadiť sa a dokázať, že viem niečo o vede, tak bolo pre nás logické väčšinu z týchto peňazí, ktoré sme dostali ako príspevok na vynájdenie lieku, vrátiť univerzite. Chceli sme, aby univerzita mohla podporiť iných mladších vedcov, ktorí by potom sami mohli prispieť tak, ako sa aj mne podarilo prispieť k výskumom a vývoju vedy nových terapeutických prostriedkov.