Partii vedcov z Ústavu biologických a ekologických vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach a Ústavu experimentálnej onkológie SAV sa podarilo poodhaliť tajomstvo liečby rakoviny.
Vedci Jaromír Mikeš (34) a Rastislav Jendželovský (30) sa na košickej UPJŠ intenzívne venujú výskumu rakoviny 10 rokov. „Študujeme rezistenciu nádorových buniek. Hľadáme metódy, ako ju potlačiť a urobiť kmeňové bunky rakoviny citlivejšie na terapiu,“ zhrnul Mikeš. „Sú vysoko odolné, majú tendenciu prežívať a vytvárať metastázy aj po zdanlivo úspešnej liečbe. Snažíme sa tieto bunky identifikovať,“ vysvetľuje. Pre chirurga je totiž takmer nemožné odhaliť zákerné osamotené bunkyv tele. No i tie môžu spôsobiť recidívu. Niekedy prežijú dokonca chemoterapiu a prihlásia sa po niekoľkých rokoch.
Vedci ich však vedia odhaliť podľa povrchových znakov, ale aj na základe schopnosti reagovať na liečivá. „Dokázali sme, že zložka antidepresív hypericín, vyvoláva rezistenciu. Pacientom v USA napr. bežne podávajú pri chemoterapii antidepresíva tohto typu. Môžu zhoršovať liečbu,“ konštatuje mladý vedec. „Podávaním bežných liekov proti bolesti je možné rezistenciu potlačiť a urobiť rakovinové bunky citlivejšie voči chemoterapii,“ vraví. Vo výskume vedcov podporila Nadácia Výskum rakoviny. V bádaní chcú pokračovať.