Určite ste v posledných dňoch zaregistrovali sympatické tváre, no najmä sympatické výkony, basketbalistiek z Good Angels Košice, ktoré už túto nedeľu čaká v Jekaterinburgu ťažký medailový súboj o tretiu priečku záverečného turnaja EuroLigy FIBA proti tímu Bourges, v ktorom neostane ani jeden necht nezlomený.
V sobotu sa v mužskej basketbalovej súťaži začne znova od nuly a každý tím môže prekvapiť, pretože začína play-off, vyraďovacia fáza, Slovak Sport.Tv Extraligy.
Na programe sú tieto zápasy:
MBK Rieker Komárno - MBK Handlová (18.00)
BK Inter Incheba Bratislava - ŠKP Banská Bystrica (18.00)
BK 04 AC LB Spišská Nová Ves - BC Prievidza (18.00)
Edymax SPU Nitra - BK Iskra Svit (20.00)
Mená predávajú
Z každého rohu nás môže oslepiť žiarivý americký úsmev Alanda Tuckera, bývalého hráča najprestížnejšej basketbalovej ligy sveta – NBA.
Vo februári ho získal bratislavský Inter, ktorému sa v tejto sezóne darí takmer všetko na čo siahne. Tuckerovi na ihrisku aj v súkromí pomáha posila v podobe slovenského reprezentanta Martina Rančíka, ktorý podľa vlastných slov dostal ponuku, ktorá sa nedala odmietnuť a veľmi sa potešil možnosti stráviť rok doma pri rodine.
Ďalším exkluzívnym menom na súpiske Interu je Marlon Garnett, ktorý okrem svojho hereckého mena zapôsobil aj skúsenosťami, ktoré nabral počas svojej dlhoročnej basketbalovej kariéry.
Práve tieto geniálne marketingové ťahy, ktoré sa na vysokej škole sv. Alžbety určite neučia, zdvojnásobili návštevnosť domácich zápasov Interu a sú dôsledkom spolupráce s novým hlavným partnerom Interu, spoločnosťou Incheba.
Sponzorov pribúda
Podpora silných spoločností je pre rozvoj basketbalu veľmi dôležitá. Spájať značku firmy s menom úspešného klubu je vo svete bežné a podarilo sa to i majstrovskej Prievidzi, ktorá spojila svoje meno s prvou stávkovou spoločnosťou Niké.
Fanúšikovia klubu sa oprávnene obávali, či si to generálny sponzor po nevydarenom začiatku sezóny nerozmyslí a nebude radšej podporovať balet ako "basket", no ich obavy rozptýlil práve riaditeľ spoločnosti Niké, pán Otto Berger osobne, keď pred takmer tromi tisíckami fanúšikov za obrovského potlesku prisľúbil podporu klubu aj v budúcej sezóne.
Urobil tak pri príležitosti najtradičnejšieho slovenského basketbalového derby proti Handlovej, ktoré domáca Prievidza spojila s oslavami 65. výročia klubu.
Stav pred play-off
Ak platí, že Prievidza má najviac fanúšikov, tak musí platiť aj to, že Rieker Komárno, horúci ašpirant na titul, má jednoznačne tých najlepších. Dokonca aj na zápasoch hraných vonku dokážu 100 členné výpravy komárňanských fanúšikov hnať svojich hráčov vpred za každého stavu a vytvárajú tým kulisu, ktorú treba zažiť na vlastnej koži.
Keď už rozdávame slová chvály, treba spomenúť aj triumf, ktorý sa podaril klubu BK 04 AC LB Spišská Nová Ves. Je to zisk individuality menom Maurice Acker, ktorý dominuje streleckým štatistikám základnej časti a jeho bojovnosť a herný prejav určite stojí za návštevu hľadiska.
Čím sa môže pochváliť Nitra? Okrem kvalitného trénera s triezvym názorom na ligu aj faktom, že ich káder zdobí tretí hráč v lige so skusenosťami z NBA – David Noel.
Kauza Levice
Prečo v play-off neuvidíme víťaza základnej časti – tím Astrum Levice?
Levice si za túto skutočnosť môžu sami, keďže to bolo práve vedenie Astrumu, ktoré ako prioritu deklarovalo českú basketbalovú Mattoni NBL ligu, s čím Združenie mužských basketbalových klubov súhlasilo, no ako podmienku dalo účasť v základnej časti slovenskej extraligy.
Keďže sa tímu z Levíc v českej Mattoni lige nedarí podľa predstáv, vedenie klubu skúsilo dodatočne požiadať o povolenie štartu v slovenskom play-off, s čím však ostatné kluby nesúhlasili.
Ach, tie papiere...
Na atraktívnosti ligy okrem rasovo motivovaných útokov či neúprimnosti niektorých funkcionárov uberajú aj večné žabomyšie vojny klubov, ktoré na seba údajne navzájom upozorňujú príslušné orgány.
Mohlo by sa zdať, že sa kluby poučia z minuloročnej návštevy cudzineckej polície priamo v kabíne minuloročného majstra počas zápasovej prestávky, no tento rok sme zažili deja vu podobného charakteru, keď územie Slovenska museli pre podobné nezrovnalosti opustiť opory svojich tímov ako Burke a Gause.
Každý chce byť ako Jordan!
Napriek všetkým vymenovaným pozitívam je stále čo vytýkať. Faktom ostáva, že väčšina tímov každý rok kompletne vymení káder, chýba dlhodobejšia koncepcia, viac kvalitných domácich hráčov a práca s mladými nádejami slovenskej reprezentácie je napriek snahe jednotlivcov žalostná.
Najmä staršie generácie sa už nemôžu pozerať na to, koľko cudzincov behá po slovenských palubovkách. No aj napriek uvaleným kvótam na počet zahraničných hráčov, bude pre divákov vždy atraktívnejší kvalitný legionár ako nasilu pretlačený slabý Slovák, potácajúci sa po palubovke. Tí najkvalitnejší domáci hráči nikdy nemali problém presadiť sa bez ohľadu na kvóty.
Talent na basketbal je ťažko spozorovateľný pri hre s legom, či na brigáde vo fastfoode. O basketbale treba hovoriť preto, aby ľudia chodili do arény. Brali so sebou svoje rodiny, deti, ktoré možno nakoniec aj samé napadne, že by mali záujem jedného dňa skákať tak vysoko, ako hráči na ihrisku.
Netreba preto vnímať počet zahraničných legionárov v slovenskej extralige tak tragicky, veď napokon budúce generácie môžu priviesť k basketbalu aj oni...