Spaľovňa ročne zlikviduje 124 000 ton odpadu. Denne gigantické kotly spracujú približne 400 ton smetí. Zariadenie na likvidáciu odpadu funguje už od roku 1978, odvtedy sem priviezli neuveriteľných 3 700 000 ton smetí. Iba pre lepšiu predstavu, takouto masou odpadkov by sme zaplnili 5 futbalových ihrísk do výšky 52 metrov. Dvojica 32 metrov vysokých kotlov je rozpálená na vskutku pekelnú teplotu, približne 950 °C. Areál na okraji Bratislavy je ročne v prevádzke vyše 7 500 hodín, zvyšný čas majú pracovníci vyhradený na pravidelnú údržbu. Bratislavskú spaľovňu dokáže naraz obslúžiť iba 8 pracovníkov, ktorí sa striedajú po zmenách.
1. Zásobník odpadu
Smetiarske autá zo všetkých kútov Bratislavy prichádzajú do výsypných brán, aby mohli do obrovského zásobníka nasypať haldy odpadu. Do rezervoára sa zmestí približne 4 500 ton neroztriedených smetí. Práve toľko dokážu obyvatelia hlavného mesta vyprodukovať za dva týždne.
2. Žeriavy nakladajú odpad do kotlov
Spaľovňa je v prevádzke vo dne v noci. Gigantické drapákové žeriavy naraz naberú 3 tony odpadu, veľké hŕby následne nasypú do kotlov. Žeriavy obsluhujú chlapi joystickmi v uzatvorených, presklených a prachutesných kabínach.
3. Spálenie odpadu
Trvá približne hodinu, kým materiál v kotle zhorí, pričom naraz horí okolo 50 ton smetí. Spaľovanie produkuje paru, ktorá slúži na výrobu elektriny a zvyšok sa predáva. V zariadení na čistenie spalín s tkaninovými filtrami sa zachytávajú ťažké kovy, kyslé zložky či prachové častice a tak 120 metrov vysokým komínom vychádza iba dym s povoleným obsahom znečisťujúcich látok. Napokon v špeciálnej linke zo škvary vytriedia sklo, farebné kovy a feromagnetický šrot.
4. Odvoz odpadu
Vzniknuté spaliny sa čistia. Prejdú do zásobníka popolčeka, napokon v prašnej forme putujú do cisternových áut, ktoré ich odvezú na skládku.