A vtom je ten háčik. Portál tn.nova.cz informoval o tom, že elektronická cigareta obsahuje náplň menom e-liquid, ktorá môže byť zdraviu nebezpečná rovnako ako obyčajná cigareta.
E-cigareta sa poslednom období stala veľkým hitom. Ľudia v domnení, že ochránia svoje zdravie, po nej stále viac siahajú. Problém však nastáva vtom, že nikto presne nevie, čo tekutá náplň elektronickej cigarety vlastne obsahuje.
O problémoch spojených s elektronickou cigaretou, ktorá môže uškodiť užívateľovi, sú dobre oboznámení v Nórsku, Turecku, Švajčiarsku a v Číne, kde elektronickú cigaretu vymysleli. Vo všetkých spomínaných krajinách ju radšej zakázali. U nás je zatiaľ povolená, ale stanovisko kompetentných úradov zisťujeme.
Látka býva označovaná ako liek, takže ostatné štáty sprísňujú opatrenia na reguláciu predaja náplne e-liquid. Náplne, ktoré podliehajú testovaniu, sa tak dajú kúpiť iba v lekárni.
Známe sú aj prípady, kedy elektronická cigareta dokonca vybuchla a svojho majiteľa vážne zranila. Užívateľ Tom Holloway musel ísť po výbuchu na operáciu. Explózia mu vyrazila všetky zuby a čiastočne odtrhla čeľusť.
EÚ chce elektronické cigarety s varovanímPodla Andreja Králika zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku sú medzi štátmi Únie rozdiely, pokiaľ ide o vnímanie e-cigariet. „Sú štáty, kde nie sú regulované vôbec a predávajú sa voľne, v iných štátoch sa predávajú ako liečivo, v ďalšej skupine krajín podliehajú rovnakému režimu ako bežné tabakové výrobky,“ vysvetlil.
Komisia navrhuje, aby sa v rámci celej EÚ považovali e-cigarety za tabakové výrobky. „Na trh sa síce budú môcť uvádzať, ale budú musieť obsahovať zdravotnú výstrahu, tak ako ju poznáme z balení bežných cigariet,“ dodal. Zákaz používania príchutí ako mentol či vanilka a prídavných látok, ktoré zvyšujú toxicitu a návyk, sa budú vzťahovať aj na elektronické cigarety. Výnimku budú mať len tie výrobky, ktoré sú určené na odvykaciu liečbu. Tiež však budú musieť prejsť osobitnou registráciou (podobnou ako pri liekoch a liečivách).