Nehoda nemala žiadne obete, všetkých 101 pasažierov a sedem členov posádky sa podarilo bezpečne evakuovať, hoci zhruba 45 ľudí utrpelo zranenia.
Vrak lietadla typu Boeing 737-800, ktoré sa v sobotu rozlomilo na polovice, začala skúmať národná komisia pre bezpečnosť dopravy, uviedol hovorca indonézskeho ministerstva dopravy Bambang Ervan. Stroj sa zrútil do plytkých vôd v blízkosti letiska.
Pracovníci leteckej dopravy už z lietadla vzali záznamník s letovými údajmi a po odtiahnutí stroja odoberú aj prístroj s hlasovým záznamom z kokpitu, umiestnený v koncovej časti lietadla, vysvetlil Ervan. Piloti lietadla sa tiež podrobia drogovým a zdravotným testom, aby sa potvrdilo, že počas letu boli v dobrom zdravotnom stave. Spoločnosť totiž v minulosti viackrát čelila škandálom, že ich piloti lietali pod vplyvom drog.
Čo sa vlastne stalo?
Stroj so 108 ľuďmi na palube podľa pôvodných informácií minul pristávaciu dráhu a skončil v mori, kde sa zlomil na dve časti. Hovorca leteckej spoločnosti Edward Sirait ale neskôr na tlačovke povedal, že lietadlo havarovalo 50 metrov pred pristávacou dráhou. V čase nehody v oblasti bolo zamračené a husto pršalo. „Pilotovi sa očividne nepodarilo doletieť na dráhu a stroj spadol do mora,“ povedal Sirait. Zdôraznil, že pilot bol skúsený, mal nalietaných 10-tisíc hodín.
Von, von! Kričali ľudia v zlomenom vraku
Je zázrakom, že nešťastie si nevyžiadalo žiadnu obeť. Médiá tak majú k dispozícii vyše sto očitých svedkov, ktorí nerozprávajú o inom, ako o dobrodružnom pristátí. „Nemohla som sa dočkať, kedy už pristanme na Bali. Náhle v lietadle nastala tma. Počula som zvuk podobný výbuchu a dovnútra začala tiecť voda,“ líči 60-ročná Irawati okamihy tesne pred nešťastím. „Počula som ľudí, ako kričia: lietadlo sa zrútilo! Von! Von! Ja som ale zostala úplne prikovaná, nemala som vôbec silu pohnúť sa,“ povedala z nemocničného lôžka zranená žena. Potom si už len pamätá, ako jej pilot a druhý pilot obliekali záchrannú vestu a pomohli jej núdzovým východom vyjsť von. Záchranári ju na surfe previezli na pevninu.
Nakupovali Airbusy aj Boeingy
Lion Air patrí k najväčším indonézskym nízkonákladovým leteckým spoločnostiam. Lieta od roku 2000 a je známa aj tým, že niekoľko členov personálu bolo prichytených pod vplyvom drog, za čo prišli o liecencie. Spoločnosť Lion Air nemá najlepšiu povesť – v Európskej únii nesmie lietať pre pochybnosti o jej spoľahlivosti a dodržiavaní bezpečnostných predpisov. Koncom marca sa podarilo európskej spoločnosti Airbus podpísať s Lion Air zmluvu na nákup 234 stredne veľkých Airbusov A320 za 18,4 miliardy eur. Ide o druhú najväčšiu objednávku lietadiel v histórii, a prvú má na konte tiež Lion Air – v roku 2011 si firma objednala 230 boeingov za 17,1 miliardy eur!