ČTK o tom informoval Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akadémie vied ČR. Mesiac vyjde podľa českých astronómov v Prahe o 20:09 stredoeurópskeho letného času (SELČ). V tom čase bude už niekoľko minút v polotieňovej fáze zatmenia.
Tmavnutie bude silnieť a čiastočné zatmenie potom začne o necelých 25 minút neskôr, o 21:54 SELČ. Maximálne zatmenie by malo byť vidieť o 22:07 SELČ. Čiastočné zatmenie skončí zhruba o štvrť hodiny neskôr. Ďalšie, tentoraz úplné zatmenie Mesiaca, bude až na štátny sviatok 28. septembra 2015.
Neďaleko tmavého Mesiaca bude možné pozorovať i planétu Saturn. Ľudia si môžu úkaz aj vyfotiť. Mesiac v splne je veľmi jasný objekt, ak podľa Suchana použijú ľudia jednoduchší kompaktný fotoaparát so zabudovaným zoomom, malo by sa zatemnenie Mesiaca na snímke prejaviť. Kvalitnejšie snímky ale dosiahnu pokročilejšími zrkadlovkami s objektívmi väčšieho ohniska.
Prečo vzniká zatmenie len niekedy?Astronómovia budú sledovať vlastnosti okraja zemského tieňa. Ten totiž nie je ostrý a mení sa v závislosti od lokálnych podmienok v zemskej atmosfére alebo napríklad na slnečnej aktivite. Pri tak malom percente zatmenia je podľa Suchana veľmi neisté, do akej miery bude zemský tieň zasahovať cez okraj Mesiaca a či ho vôbec bude možné pozorovať. Využijú k tomu preto špeciálnych fotografických metód.
"Zatmenie Mesiaca vzniká pri prechode nášho kozmického suseda zemským tieňom. Teoreticky by k úkazu malo dôjsť zakaždým, keď je Mesiac v splne a nachádza sa v tú dobu presne na opačnej strane oblohy ako Slnko. Do roka však nastanú maximálne tri mesačné zatmenia," uviedol Suchan.
Je to spôsobené tým, že dráha Mesiaca je voči rovine zemskej dráhy naklonená približne o 5 ° a zemský tieň na oblohe pokrýva vo vzdialenosti Mesiaca kruhovú plochu o priemere len 1,5 °. Mesiac preto zemský tieň častejšie mine a k žiadnemu zatmenie nedôjde.