A podľa odborníka môžu na niektorých miestach krajiny spôsobiť mimoriadne veľké škody. Chrúst obyčajný má v našich podmienkach trojročný vývin a v tomto roku práve prišiel ich čas. Chrobáky sa totiž liahnu z kukiel už na jeseň a prezimujú v pôde. Pôdu opúšťajú po oteplení v tomto období.
Slovensko patrí doslova medzi veľmoc chrústov, avšak nie na celom území. Podľa odborníkov je ich na západe republiky veľmi málo, ale na strednom a východnom Slovensku viac. „Tento rok je rokom chrústov a bude ich veľa. Vidím to podľa situácie na Podpoľaní, chrobáky môžu miestami spôsobiť až holožery niektorých ovocných drevín ako sú slivka či orech. Paradoxné je, že v ostatných častiach Európy je chrúst kvôli chemickým posypom vzácny, ale naše vtáctvo sa môže tešiť na bohatú nádielku chrústov,“ povedal Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene.
Chrúst obyčajný je veľmi známy škodca mnohých poľnohospodárskych plodín počnúc ovocnými drevinami, jahodami a viničom, ďalej mnohými druhmi zeleniny a končiac celým radom ďalších listnatých drevín. Poškodené rastliny zelenín a jahôd možno z pôdy ľahko vytiahnuť. Napadnuté, najmä mladé ovocné stromčeky a štepy viniča vädnú a usychajú.
Ničí všetko, čo im príde do cesty
Chrobáky obžierajú listy, kvety a letorasty a v krátkom čase môžu spôsobiť až holožery. Larvy, ktoré sa nazývajú pandravy, žijú v zemi a vážne poškodzujú podzemné časti rastlín. Sú veľmi žravé, najmä v druhom až štvrtom roku vývinu. Chrúst má v našich podmienkach trojročný až štvorročný vývin.
Chrobáky pôdu opúšťajú po oteplení v druhej polovici apríla alebo začiatkom mája. Jedna samička nakladie až 30 vajíčok, vylezie z pôdy a pokračuje v kŕmení. Po niekoľkých dňoch nakladie druhú sériu vajíčok, býva ich okolo 20.