Reklama

Na čo si dať pozor, aby ručenie v banke nebolo riskantné

Na čo si dať pozor, aby ručenie v banke nebolo riskantné

Zdroj: anc

Reklama

Za ochotu a dobrosrdečnosť k známemu či kamarátovi môžete prísť o dosť veľa peňazí.

Ručiť niekomu pri úvere nie je len tak, ak váš známy prestane splácať, na rade ste vy. Nový Čas vám s odborníkmi poradí, ako sa takýmto problémom vyhnúť. Banky prijali zmenu pravidiel, podľa ktorých budú od budúceho roka aj spoludlžníci lepšie informovaní, ako sa úver spláca. Môžete si to zistiť aj dnes?

Pre problémy s nie práve spoľahlivými ručiteľmi požiadala banková ombudsmanka banky o úpravu pravidiel. Slovenská banková asociácia tak rozšírila svoj Etický kódex v oblasti ochrany spotrebiteľa, teda klientov. „Od 1. januára 2014 budú banky písomne informovať klienta, spoludlžníka a spoluručiteľa v prípadoch, ak dôjde k omeškaniu splácania úveru alebo predčasnej splatnosti úveru na poslednej známej adrese,“ uviedla hovorkyňa SBA Monika Klobušická.

Novinka sa bude týkať všetkých úverov, aj tých poskytnutých pred účinnosťou tohto ustanovenia. Ak niekomu ručíte a bojíte sa, či poriadne spláca, zistiť si to môžete aj dnes. „Ktokoľvek, kto je ručiteľom alebo spoludlžníkom, má právo na všetky informácie týkajúce sa daného úveru, a tak si môžu títo ľudia kedykoľvek zistiť informácie v ktorejkoľvek pobočke banky, ktorá úver poskytla - i keď nie sú inak jej klientmi,odporúča Maroš Ovčarík, riaditeľ portálu FinancnáHitparáda.sk.

Aj keď najčastejšie ručia práve známi/kamaráti, v ostatnom čase sa však stretávam s tým, že ako ručitelia vystupujú viac rodinní príslušníci - súrodenci/rodičia. Podľa Ovčaríka dnes banky už veľmi ručiteľov nevyužívajú, stále však využívajú formu spoludlžníka. Ak niekto nezvláda platiť pôžičku, platí základné pravidlo. „V prípade, ak si nemôžete dovoliť splácať pôžičku, kontaktujte čo najskôr banku a dohodnite sa s ňou na riešení situácie, radí Naďa Urbanová z Poštovej banky.

Vyznajte sa v termínoch

Maroš Ovčarík, riaditeľ portálu FinancnáHitparáda.sk

Ručiteľ

- Jeho postavenie je ako zábezpeka pre banku. Ak by dlžník prestal splácať a zlyhajú všetky možnosti banky na vymáhanie pohľadávky (exekúcia, realizácia záložného práva a pod.), tak v poslednom rade sa žiada splatenie pohľadávky banky voči ručiteľovi.

Spolužiadateľ

- Má rovnakú povinnosť platiť úver ako hlavný dlžník, tzn. podieľa sa na úvere rovnakým dielom. Ak je človek v postavení spolužiadateľa, tzn. banka ho vníma ako osobu, ktorá má z úveru úžitok rovnaký úžitok ako hlavný dlžník, a tak má aj rovnakú povinnosť povinnosť podieľať sa na platení.

Vrátenie peňazí

Výhoda ručiteľa je v jednej oblasti - ak splatí úver za dlžníka úveru, ktorému ručil, môže si túto ním splatenú výšku úveru nárokovať od dlžníka v občiansko-právnom súdnom konaní. Ak je však už niekto spolužiadateľom, nemá možnosti na získanie sumy ním splateného úveru, alebo je to na veľmi dlhé dokazovanie.

Ručenie si dôkladne zvážte

Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB

- V prípade, ak klient pristupuje do úverového vzťahu, treba si tento krok dôkladne rozmyslieť. V prípade nesplácania úveru je ručiteľ, resp. osoba pristupujúca do úverového záväzku, plne zodpovedná za jeho splácanie v zmysle úverovej zmluvy. Vystúpenie z úverového vzťahu počas jeho trvania je možné len v prípade pozitívneho posúdenia individuálnej žiadosti klienta o tento druh zmeny zo strany banky. Prvým krokom klienta v prípade, ak požaduje klient vystúpenie z úverového vzťahu, by malo byť podanie žiadosti o predmetnú vec.

Zostaňte v kontakte

Naďa Urbanová, hovorkyňa Poštovej banky

- Ručte iba na takú pôžičku, ktorú by ste si mohli dovoliť splácať – teda výška mesačnej splátky by neohrozila váš rozpočet. Bolo by vhodné, aby ste s dlžníkom zostali v kontakte počas celej doby trvania pôžičky, aby ste mali možnosť spolu komunikovať a dohodnúť sa na riešení prípadných komplikácií.

Autor: © Nový Čas

Vyberáme pre Vás niečo viac