Nezvyčajná korešpondencia podľa nej pomáha odsúdeným zločincom zvládať pobyt za mrežami. Medzi dopisovateľmi má dokonca aj masových vrahov. Okrem aktéra masakry dozorcov v Leopoldove Miloša Urigu si dopisuje napríklad aj s mafiánom Dušanom Borženským prezývaným Borža odsúdeným za účasť na troch vraždách. Čo ju vedie ku korešpondecii s väzňami?
Soňa je v kontakte s 25 odsúdencami. „Spojila som sa s nimi vlastnou iniciatívou, alebo si na mňa našli kontakt prostredníctvom rozhlasu a médií. Robím to hlavne preto, lebo viem, že im to pomáha zvládať náročnú situáciu medzi štyrmi stenami,“ prezradila s tým, že všetko sa začalo pred 8 rokmi. Vtedy sa dostala do kontaktu s len 20-ročným Michalom, ktorý sa pre pár ukradnutých eur dostal na 10 rokov do basy. Tak sa začala jej komunikácia s väzňami. „Netreba na to žiadne odborné psychologické vzdelanie, je to obyčajný ľudský rozhovor.
V pošte sa ma pýtajú na úplne bežné veci a rady do života,“ odhalila. Medzi jej korešpondentmi sú ľudia odsúdení za rôzne trestné skutky. Okrem drobných zlodejov a dílerov si píše aj s masovými vrahmi odsúdenými na doživotie. „Pre nich je to veľká podpora, pretože títo doživotňáci väčšinou nemajú kontakt s rodinou a žijú s pocitom minimálnej nádeje na slobodu,“ zhodnotila. Pravidelne komunikuje aj s Milošom Urigom - účastníkom leopoldovskej masakry dozorcov v roku 1991, pri ktorej tragicky zahynuli piati príslušníci zboru.
Jeden list ju vystrašil
Koncom roka 2017 jej prišiel nečakaný list z väzenia. „S Michalom som stále v kontakte. V liste spred 4 rokov som dostala nečakaný odkaz od Dušana Borženského. Sedel s Michalom v cele. Vedel, že je z detského domova, preto ho zaujímalo, odkiaľ dostáva poštu. Pozdravil ma a poďakoval, že si s chlapcom píšem, lebo mu to pomáha,“ spomenula s tým, že najprv mala z jeho správy strach, pretože ho vnímala ako obávanú osobu.
„Myslela som na rôzne katastrofické scenáre. S rešpektom som odpísala, že ďakujem. Chcela som vidieť, či je jeho záujem úprimný a nie len účelový,“ dodala. „Stretli sme sa v roku 2019, ešte keď nebol chorý. Mám bohaté skúsenosti s odsúdenými, ale tak vysokú úroveň vyjadrovania som od neho nečakala,“ opísala dojmy z Borženského, ktorý sa jej nedávno zdôveril, že sa bojí smrti vo väzení. „Neobávam sa, že by sa na mňa nejako upli. U doživotne odsúdených je minimálna šanca, aby sa dostali von,“ zakončila.
Štefan Mlynarovič (80) (odsúdený na doživotie)
Pochádza z Bratislavy a vo väzení strávil väčšinu života. Prvýkrát vraždil v roku 1975, keď prichytil družku Boženu († 26) s kamarátom v posteli. Za jej vraždu dostal 25 rokov. Predtým sedel 4 roky za lúpež. V roku 1991 vyšiel z väzenia a o rok neskôr sa zblížil s Aničkou († 50), kamarátkou z detstva. Keď aj ju našli mŕtvu, policajti išli naisto.
O čom píše:
- Srdečne Vás pozdravujem! Už som mal v nedeľu aj svätú omšu. Bol som rád. Momentálne teraz som bez všetkého, ešte som nedostal dôchodok.
Dušan Borženský (49) (odsúdený na 23 rokov)
Odsúdili ho za spoluúčasť na vražde brata mafi ánskeho zabijaka Alojza Kromuku prezývaného Čistič – čašníka Jána Kromku a za popravu šéfa konkurenčného gangu Karola Kolárika. Priznal sa k objednávke vraždy kosovského Albánca Fadila Pasjaču z roku 2000. V tejto súvislosti uzavrel dohodu o vine a treste s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry.
O čom píše:
- Je nevyhnutné pre moje prežívanie, aby som čo najskôr bol v civile, lebo v mase sa môj stav bude len zhoršovať.
Miloš Uriga (52) (odsúdený na doživotie)
Rodák z Vranova nad Topľou sa v roku 1991 zúčastnil masakry dozorcov vo väznici v Leopoldove. Sedel tam za lúpež a so 7 väzňami sa rozhodol ujsť. Akciu plánovali 2 mesiace. Po ich masakre ostalo 5 mŕtvych dozorcov a veľa zranených. Chytili ich už na druhý deň.
O čom píše:
- Je na Slovensku niekto viac utláčaný ako ja? Ak by iba desatinu z toho, čo som za tie roky prežil vo väzení ja, mali prežiť iní, tak spáchajú samovraždu.
Motiváciou môže byť pocit, že je pre niekoho potrebná
Pavol Zámečník, klinický psychológ a psychoanalytický psychoterapeut
- Motivácia k takémuto správaniu môže byť rôzna napr. identifikácia sa s odsúdeným, frustrácia zo života, nízke sebavedomie, vnútorne nedoriešené konflikty. Pani to asi prináša nejaké naplnenie, pozornosť, pocit dôležitosti, pocit, že je pre niekoho potrebná, môže mať potrebu ich napraviť, napr. svojou láskou a trpezlivosťou. Odsudení môžu byť však v rámci osobnostnej patológie šarmantní, očarujúci, vedia, čo povedať či napísať, aby to ženu zaujalo a možno sa cítila aj výnimočná.