Uviedla to Ingrid Fašiangová, opakovane hodnotiacou komisiou navrhovaná na vymenovanie za šéfku divadelnej scény. Ministerka vymenovala za riaditeľa Petra Oravca, ktorý skončil ako druhý v poradí, odvolala sa pritom na údajný stret záujmov Fašiangovej s členkou výberovej komisie i technickú chybu, ktorá mala nastať pri zapisovaní poradia uchádzačov.
Fašiangová tieto argumenty popiera. Upozorňuje pritom na to, že komisia ju dvakrát ohodnotila ako najlepšiu uchádzačku, druhýkrát aj po spochybnení výsledkov individuálneho hodnotenia. Upozornila, že ministerka nielenže nerešpektovala toto odporúčanie, ale zasiahla do bodového hodnotenia negovaním názoru transparentne zvolenej zástupkyne divadla v komisii, ktorú predtým sama do komisie vymenovala. "Vylúčením tejto členky komisie po ukončenom výberovom konaní sa účelovo a bez vedomia komisie zmenili výsledky, aby sa na prvé miesto dostal iný kandidát," zdôraznila Fašiangová. Oznámila, že záležitosť bude riešiť právnou cestou.
Konflikt záujmu vylučuje aj dotknutá členka komisie Zuzana Šebestová. Zdôraznila, že hodnotiaca komisia ju opakovane potvrdila ako právoplatnú členku s právomocou bodovať kandidátov. "Počas samotného výberového konania nikto z členov komisie ani raz nespochybnil moje hodnotenie či vystupovanie," uviedla. Podkladom na spochybnenie jej hodnotenia a účasti v komisii mal byť anonym adresovaný vedeniu ministerstva.
Ministerstvo kultúry (MK) zverejnilo na začiatku apríla zápisnicu z výberového konania, ktoré hodnotiaca komisia uzavrela na konci marca. Sedemčlenná výberová komisia na základe bodového hodnotenia a individuálneho hodnotenia členov komisie v oboch prípadoch určila za najlepšiu kandidátku Ingrid Fašiangovú, Milanovej odporučila jej vymenovanie. V piatok 9. apríla prišlo k dodatočnému doplneniu zápisnice. Spomína sa v ňom možný konflikt záujmov víťaznej kandidátky s členkou komisie, rovnako tak technická chyba pri určení aritmetického priemeru hodnotenia. Ministerstvo z tohto dôvodu oznámilo pokračovanie výberového konania.
V utorok (4. 5.) ministerka oznámila, že do funkcie vymenuje Petra Oravca. Odôvodnila to zisteným konfliktom záujmov pri Fašiangovej, ktorý mal ovplyvniť aj samotný priebeh výberového konania. Výberové konanie na nového šéfa DNS vyhlásil rezort na konci októbra 2020. Do záverečného tretieho kola napokon postúpili štyria kandidáti, ich vypočutie sa uskutočnilo na konci marca.
O nezákonnom postupe ministerky kultúry N. Milanovej hovoria i zamestnanci DNS
O nezákonnosti postupu ministerky kultúry Natálie Milanovej (OĽANO) sú v prípade menovania nového šéfa Divadla Nová scéna (DNS) presvedčení i zamestnanci divadla. V otvorenom liste šéfke rezortu upozorňujú na konkrétne pochybenia z jej strany a žiadajú o stretnutie. Ministerku chcú vidieť aj opoziční poslanci, o mimoriadne rokovanie Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá v záležitosti DNS požiadala v stredu exministerka kultúry, poslankyňa Ľubica Laššáková (nezaradená).
Zamestnanci DNS vyjadrujú počudovanie nad argumentmi, ktorými ministerka kultúry odôvodnila uprednostnenie kandidáta Petra Oravca z druhého miesta pred najlepšie hodnotenou Ingrid Fašiangovou. Nesúhlasia tejto súvislosti s negovaním bodovania zástupkyne DNS Zuzany Šebestovej v sedemčlennej výberovej komisii z dôvodu údajného konfliktu záujmov. "Zvolili sme si ju my v divadle ako našu zástupkyňu a vy spolu so štátnym tajomníkom Radoslav Kutašom ste si overili, že členstvo pani Šebestovej je v súlade so zákonom, všetkými pravidlami aj smernicou o výberovom konaní," zdôraznili zamestnanci divadla.
Ex post rozhodnutím o vylúčení Šebestovej z možnosti hodnotiť uchádzačov, navyše bez vedomia a súhlasu komisie, porušila ministerka podľa zamestnancov divadla zákon o výkone práv vo verejnom záujme a porušila tiež zásadu "rovnakého zaobchádzania so všetkými uchádzačmi a uchádzačkami".
Ministerky sa pýtajú, prečo nežiadala výmenu zástupcu divadla vo výberovej komisii, ak teda mala relevantné podozrenie z konfliktu záujmov. Upozorňujú taktiež, že ministerkou deklarovaný "jasný konflikt záujmov" sa odvíja od subjektívneho názoru jednej z členiek komisie, s ktorým sa však väčšina hodnotiaceho orgánu nestotožnila.
Postup by mala Milanová vysvetliť aj členom parlamentného výboru pre médiá a kultúru. "Na stredajšom rokovaní som požiadala o zvolanie mimoriadneho rokovania aj za účasti pani ministerky, ktorá by mala vysvetliť, prečo nerešpektovala hodnotenie komisie," potvrdila pre TASR bývalá ministerka kultúry, v súčasnosti členka mimoparlamentného Hlasu-SD Ľubica Laššáková.