Nebol to vraj žiaden žúr
Žitňanská bola na nočnom stretnutí oblečená neformálne. Prišla v červenej mikine a v rifliach. Ležérny štýl, ktorý sa nehodí na politickú schôdzku, zvolil aj Šeliga - bol v čiernej mikine a rifliach. Po skončení stretnutia nešiel rovno domov, ale odprevadil najskôr Žitňanskú. Vylučuje však, že by sa cestou tackal, alebo by u nej prespal.
„Normálne som šiel a normálne som šiel potom domov,“ tvrdí. Takisto odmieta, že by to bol žúr alebo oslava jeho dizertačnej práce, ktorú nedávno odovzdal. „Nebola to žiadna žúrka. Neboli tam žiadni iní ľudia a bola to uzavretá časť,“ vysvetlil s tým, že toto bolo jedinýkrát, čo k niečomu takémuto došlo. Ľuďom odkázal, že je dôležité rešpektovať protipandemické opatrenia.
Kým politikom hrozí pokuta 1 000 eur, prevádzke za porušenie pravidiel sankcie až do 20-tisíc eur. Okrem hanby a možnej pokuty však Šeligu a ŽItňanskú čaká aj pokles príjmu. Šeliga mal ako podpredseda parlamentu nárok na príplatok k mesačnej mzde vo výške 331 eur. Podobne aj Žitňanská mala nárok ako predsedníčka výboru na odmenu 166 eur mesačne, čo odchodom stráca.
Podobné škandály sa už odohrali
- Ako prvý vyvolal pobúrenie minister financií Igor Matovič, ktorý bol v auguste na svadbe svojho straníckeho kolegu bez rúška. Išlo pritom o obrovskú veselicu so 150 hosťami a práve v tom čase sa začínala na Slovensku druhá vlna pandémie.
- Šéf parlamentu Boris Kollár o dva mesiace neskôr viezol vo vládnej limuzíne missku Miroslavu Fabušovú v čase, keď mal sedieť doma. Zrejme by sa na to neprišlo, keby nemali autonehodu a neskončili v nemocnici. Kollár to následne vysvetľoval slovami, že ju viezol do lekárne.
- Expremiér Peter Pellegrini si bol zas v januári kúpiť oblek. V obchode, ktorý mal byť zatvorený, strávil približne hodinu. Jeho hovorkyňa ho bránila slovami, že po prekonaní covidu schudol a oblek je politikovým pracovným nástrojom.
Ospravedlnenie by nestačilo
Radoslav Štefančík, politológ
- Určite by mali vyvodiť zodpovednosť, keďže porušili pravidlá. Veď ide o verejných funkcionárov, ktorí sľúbili slušné Slovensko, a myslím si, že pokiaľ nejaký človek porušuje pravidlá, bez ohľadu na to, či má nejakú verejnú funkciu alebo nie, tak by mal, samozrejme, vyvodiť zodpovednosť za to, že niečo robí tak, ako by robiť nemal. Ospravedlnenie nestačí. To by potom mohli všetci väzobne stíhaní alebo vo väzení povedať „pardón“ a považovali by to za vybavené. Takáto forma vyvodenia zodpovednosti určite nie je na mieste. Pokiaľ má človek verejnú funkciu a je platený z verejných peňazí, tak by mal niesť zodpovednosť a odstúpiť a nie, že sa bude ospravedlňovať.