Výbor opätovne potvrdil zásadnú úlohu Istanbulského dohovoru a zopakoval svoje odhodlanie posilniť a urýchliť v nasledujúcom desaťročí úsilie zamerané na elimináciu násilia páchaného na ženách a domáceho násilia.
Základným cieľom Istanbulského dohovoru je vytvorenie Európy bez násilia na ženách a domáceho násilia s dôrazom na jasné prepojenia medzi dosiahnutím rodovej rovnosti a odstránením násilia páchaného na ženách. Má za cieľ zharmonizovať právne normy členských krajín Rady Európy a zabezpečiť ženám, dievčatám a ďalším skupinám ohrozených násilím užívať rovnakú úroveň ochrany v celej Európe.
Výbor vyjadril "hlboké znepokojenie" nad prekážkami, ktoré bránia ukončeniu všetkých foriem násilia, na ktoré sa vzťahuje dohovor, a odsúdil všetky kroky podniknuté na ústup od štandardov tejto zmluvy. Zároveň ocenil "pozoruhodný vplyv" Istanbulského dohovoru za posledné desaťročie nielen na prevenciu násilia, ale aj na ochranu obetí a pri stíhaní páchateľov na základe integrovanej politiky, a pochválil mimovládne organizácie bojujúce za práva žien pri napomáhaní dosiahnutia pokroku v tejto oblasti.
Vďaka dohovoru boli do legislatívy zavedené nové trestné činy týkajúce sa všetkých foriem násilia páchaného na ženách, ktoré predtým neexistovali: sexuálne prenasledovanie, nútené sobáše či mrzačenie ženských pohlavných orgánov. Štáty upravili svoje zákony tak, aby trestné činy sexuálneho násilia a znásilnenia boli odvodené z nedostatku slobodného súhlasu namiesto použitia sily. Bolo tiež zriadených veľa národných telefónnych liniek pomoci a nových podporných služieb pre obete tohto druhu násilia.
Zároveň výbor vyzval všetky štáty, ktoré podpísali Istanbulský dohovor, aby zintenzívnili úsilie na podporu a úplné implementáciu jeho ustanovení.
Pred desiatimi rokmi vlády všetkých 47 členských štátov Rady Európy jednomyseľne prijali Istanbulský dohovor - najvyspelejšiu medzinárodnú zmluvu o prevencii a boji proti násiliu na ženách. Zatiaľ čo Turecko sa tohto roku rozhodlo od zmluvy odstúpiť (s účinnosťou od júla), 33 členských štátov Rady Európy dohovor už ratifikovalo a 12 ďalších krajín (vrátane EÚ ako celku), ju len podpísalo. K zmluve sa chcú pridať aj krajiny mimo Európy, napríklad Tunisko či Kazachstan. Slovensko vlani vo februári Istanbulskú dohodu odmietlo.
Rada Európy upozornila, že desiate výročie Istanbulského dohovoru poskytuje jedinečnú príležitosť zdôrazniť jeho úspechy a ciele pre nadchádzajúce roky a vyzvala všetky strany, aby spojili svoje sily s cieľom presadzovať ľudské práva žien a ukončiť násilie páchané na ženách a domáce násilie.