Odborníci to považujú za známku toho, že v oblasti naďalej panuje veľké sucho, a varujú pred nastupujúcou sezónou požiarov. Tá by podľa nich mohla byť rovnako ničivá ako tá vlaňajšia, pri ktorej prišlo o život 33 ľudí a len v Kalifornii pri nej ľahla popolom oblasť o rozlohe vyše 17.000 kilometrov štvorcových, najviac v histórii amerického štátu.
"Skutočnosť, že niektoré oblasti stále tlejú po požiari Castle fire z roku 2020 len ukazuje, ako je park suchý," povedal Leif Mathaisen zo správy národného parku Sequoia. "Keďže tento rok tak málo snežilo a pršalo, nájdeme s prechodom jari do leta možno ešte ďalšie podobné úkazy," dodal. Tlejúci sekvojovec je podľa neho izolovaný a nepredstavuje nebezpečenstvo pre svoje okolie ani pre návštevníkov parku.
Požiar zvaný Castle fire vznikol podľa hasičov po údere blesku vlani 19. augusta a následne zachvátil územie cez 700 kilometrov štvorcových, než sa ho podarilo plne dostať pod kontrolu a uhasiť vlani v decembri.
Vo väčšine Kalifornie teraz panuje sucho. V pohorí Sierra Nevada, kde sa park Sequoia nachádza a ktoré zásobuje Kaliforniu tretinou všetkej pitnej vody, je nedostatok vlahy podľa úradov vážny až extrémny. K prvému aprílu, kedy je zvyčajne snehová pokrývka v pohorí na najvyššej úrovni za celý rok, bola tento rok iba na necelých 60 percentách priemernej úrovne.
Meteorologické spoločnosť AccuWeather tak už teraz predpovedá, že najľudnatejší americký štát čaká nadpriemerne ničivá sezona požiarov. Podľa jej odhadu po celom západnom pobreží USA tento rok zhorí asi 38.000 kilometrov štvorcových porastu, čo zhruba zodpovedá polovici rozlohy Českej republiky.
Výnimkou by mohla byť južná Kalifornia, kde sucho cez zimu paradoxne vyhliadky vylepšilo. Kvôli nedostatku vlahy na jar totiž toľko nevyrástli tráva, ktorá v lete vysychá a stáva sa palivom pre požiare.