Čo trápi psov, aké najčastejšie choroby ich postihujú a ako zodpovedný majiteľ zistí, že mu niečo je? Čo pes potrebuje okrem základnej kvalitnej stravy? A je potrebné mu podávať aj ďalšie doplnky stravy pre zdravý a kvalitný život? Na všetky tieto otázky sme sa spýtali veterinárky Zuzany Fekečovej, ktorá prezradila aj to, prečo je kolagén pre psy taký dôležitý a ako si správne vybrať, aby sme našli ten najlepší kolagén pre psy.
Dôležitý je už rast zvieraťa
„Podstatný je u šteniatka hlavne ten začiatočný vývin. To znamená, že ako u dieťaťa: čo sa zanedbá v štenacom veku, to nás potom v tom dospelom veku toho psa dobehne. Čiže od začiatku dostatok kvalitnej stravy, dostatok výživových doplnkov. Veľmi časté sú nedostatočné výviny kostí alebo pohybového aparátu, psíky často majú rachitídu, krivicu a podobne,“ dodáva veterinárka.
Vedeli ste napríklad, že u psov, mačiek či koní, ktoré sa prakticky neustále pohybujú, je aj úbytok kolagénu veľmi zásadným faktorom? Dokonca je u zvieratiek jeho nedostatok naliehavejším problémom, než u ľudí. Môžu pociťovať jeho nedostatok už v mladom veku. Zistíte to až vtedy, keď napríklad psík začne krívať, pĺznuť, prípadne sa mu ťažko hoja rôzne poranenia a choroby kože. „Pes vám nevie povedať, čo ho bolí. Vy si možno ani neuvedomíte, že ten pes už začína mať problémy s kĺbami, možno si len myslíte, teraz sa mu nechce ísť na prechádzku... nejaký je lenivý, iba leží... teraz sa mu nechce hrať. A to už je vlastne znak toho, že niečím trpí ten pes. Len vy tým, že ste s ním v domácnosti stále, nedokážete odkontrolovať to jeho správanie a všimnete si to až vtedy, keď s tým psíkom je už naozaj dosť zle. Že napríklad niekoľko hodín sa nepohne na zavolanie, alebo sú to možno aj nejaké gastrointestinálne problémy, že vám zvracia, až vtedy skutočne vidíte, že ten pes problém má,“ vysvetľuje veterinárka.
Prečo psy stále žobrú jedlo a sú takí pažraví?
Lebo psy nás berú ako svorku. Aj v tej vlčej svorke je stolovanie a papanie normálny jav, a keď je svorka, tak musí jesť aj ten pes. Ja by som odporúčala to kŕmenie urobiť tak, že raz za ten deň, naučiť psa na to večerné kŕmenie, v podstate keď my večeriame, nasypem mu vedľa do misky a on vie, že jeme my, tak bude jesť aj on. Určite ho nenaučiť na to, že ja keď jem, či ten obed alebo raňajky, že mu vždy niečo hodím. Pes sa na to naučí a potom už nedá pokoj. To treba od malička vychovávať.
Pes si začne to krmivo aj viac vážiť a začne mu aj ináč tráviť. Pretože keď má to krmivo v miske celý deň a iba si z neho odjedá, aj to trávenie nemusí prebiehať tak, ako by malo. Pretože on keď sa naučí raz denne najesť dosýta, potom aj tá stolica začne byť pravidelnejšia, a nebude sa vám stále pýtať von. Okrem toho psíky nemajú centrum nasýtenosti, to znamená, že vy keď mu nasypete za vedierko, on je schopný to vedierko zjesť, a to je presne potom tá chyba, že psíky nekontrolovateľne priberajú.
Kvalitná kĺbová výživa nesmie chýbať v jedálničku psa
Aj kvalitné výživové doplnky sú podstatnou súčasťou stravy. Dôležitá je správna kĺbová výživa, ktorú možno podávať v podobe čistého a kvalitného kolagénu. Takým je napríklad aj prémiový hydrolyzovaný kolagén značky Incapet Collagen. „Keď si uvedomíte, že taký Cane Corso dosiahne svoju optimálnu výšku možno do tých 14-16 mesiacov, to je taká predstava, ako keby my sme za 7 rokov mali vyrásť na svoju dospelú výšku. Čiže ten nápor na pohybový aparát a hlavne na tie kosti je obrovský. Takže keď chceme zabrániť tomu, aby nám dochádzalo k nejakým deformitám toho psíka, aby začal mať dyspláziu bedrových kĺbov, začal mať nohy do x, alebo nejaké slabé končatiny... tak hlavne kvôli tomu, aby sme podporili celý ten väzivový aparát, je veľmi potrebné pridávať do stravy kolagén,“ vysvetľuje veterinárka.
Kolagén v prášku stačí pridať zvieratku do jeho obľúbenej stravy tesne pred kŕmením. Výhodou Incapet Collagen je jeho čistota a ľahká stráviteľnosť, ale aj to, že zvieratám chutí.