Tentoraz sa už niekoľko dní skrášľuje známy dopravný uzol Trnavské mýto, odkiaľ sa dostanete takmer do každej mestskej časti. Rušná oblasť je už roky známa nevábnym vzhľadom, jej reputáciu však teraz vylepšili platany, ktoré sem umiestňovali vo štvrtok. Tie nielen vylepšia priestor pri tržnici a v podchode, ale vyriešia aj letné horúčavy.
Od štvrtkového rána sa na Trnavskom mýte makalo v plnom prúde. Iba samotné dopravenie stromu k určenému miestu a následné umiestnenie trvalo viac ako 60 minút. Celý proces trval dlhšie najmä preto, aby neprišlo k pochybeniu, ktoré by mohlo ohroziť verejnosť. Tohtotýždňová výsadba pri tržnici pomôže aj dlhodobo diskutovanému problému - v lete sa tu nedal nájsť žiadny tieň a v kombinácii s obrovským množstvom vyhriateho betónu bolo čakanie na autobus na nevydržanie. Výsadba je zároveň súčasťou projektu Živé Miesta, ktorý prinesie masívne obnovy verejných priestorov.
Posedenie v tieni
Prípravy zahŕňali najmä vykopanie dva metre hlbokej jamy, do ktorých sa stromy umiestnili, ale aj výmenu pôvodnej zeminy za nový substrát, ktorý je ideálny pre mladé dreviny. Zároveň sa po prvýkrát v Bratislave použila technológia zakoreňovacích buniek. „Ide o spôsob sadenia stromov, ktorý sa používa bežne v zahraničí a výborne sa osvečil. Korene sú chránené časticami, čo zabraňuje utláčaniu. Zároveň cez ne ale preniká vzduch aj voda priamo ku koreňom,“ vysvetľuje primátor hlavného mesta Matúš Vallo.
Vo štvrtok sa vysádzalo päť 12-metrových platanov, pôvodom z Holandska. Tento projekt zároveň zahŕňa aj vybudovanie novej dlažby a posedenia v tieni, čo počas horúčav určite ocení nejeden človek čakajúci na MHD. Nebolo to však vôbec lacné. Presná suma nie je známa, ale podľa Vallových odhadov ide o sumu 70 000 eur dokopy iba za samotné stromy, pričom cenu dopravy a prác odhadol na približne 100 000 eur. Primátor objasnil aj dôvody, prečo vybrali práve druh platany: „Ide o obrovský a zároveň krásny strom s veľkými listami, ktoré vytvoria veľa tieňa. Navyše sú odolné proti tomuto prostrediu.“
Platan
- Mohutný a neopadávavý druh
- Najväčší výskyt je v Mexiku
- Obľúbený najmä pre veľké listy, ktoré tvoria chládok
- Prežije aj v znečistenom prostredí
- Vyžaduje slnečné lokality a mierne vlhkú pôdu