Spoločnosť Philip Morris na námestí pred bratislavským nákupným centrom Eurovea pred-stavila verejnosti výnimočné interaktívne laboratórium „Svet bez dymu“. Zaujímavosťou je, že sprievodcom nie je žiaden kurátor, ale virtuálny vedec profesor Dohorel. „Prostredníctvom svojich vynálezov demonštuje návštevníkom rozdiel medzi klasickou cigaretou a menej riziko-vými bezdymovými alternatívami, tiež zaujímavou formou vysvetľuje, čo je to niktoín, k akému procesu dochádza pri spaľovaní tabaku a opisuje rozdiel medzi horiacimi a nehoriacimi pro-duktmi,“ prezradila Beáta Kujanová, manažérka strategickej komunikácie Philip Morris.
Digitálny vedec sa s vami porozpráva
Fiktívny profesor Dohorel dokáže s návštevníkom priamo komunikovať a odpovedať na jeho zvedavé otázky cez monitor vďaka unikátnej interaktívnej technológii motion capture live. Herec, ktorý je ukrytý v inej miestnosti, má na tele a hlave umiestnených 18 bezdrôtových snímačov a špeciálne rukavice. V laboratóriu je rozmiestnený najmodernejší kamerový systém. Ten využíva infračervené lúče, ktoré zachytia aj oku neviditeľné vlnové dĺžky. Celá náročná technológia zaznamenáva pohyby tela a hlavy herca, ktoré sú následne prenesené na dopredu vytvorený digitálny model profesora.
Premyslený projekt
Na realizácii celého projektu sa podieľalo viac ako 100 profesionálov. Počas 5 mesiacov vý-roby odpracovali takmer 7 000 hodín, čo je možné sledovať na mnohých detailoch dotiahnu-tých do dokonalosti. V laboratóriu sú unikátne aj dva špeciálne digitálne röntgeny. Tie sú umiestnené pred nadrozmernými modelmi cigariet a pri ich posúvaní po celej dĺžke modelov je vidieť, ako bezdymové alternatívy fungujú vo vnútri. Zaujímavosťou sú aj holografické boxy, ktoré ukrývajú prototipy elektronických cigariet, ktoré sa na trhu objavia až budúci rok.
Miliardy do výskumu
Spoločnosť Philip Morris International sa výskumu a vývoju bezdymových alternatív cigariet venuje viac ako 20 rokov a investuje do nich miliardy dolárov. Na základe vedecky podlože-ných štúdií dokazujú, že alternatívne fajčenie je preukázateľne lepšou voľbou oproti klasic-kým cigaretám.
Zatiaľ čo v cigarete horí tabak, a tým vzniká dym, ktorý je plný toxických látok, tak zariade-nie na nahrievanie tabaku ich produkuje v priemere o 95 % menej, pretože v procese nevzniká decht ani oxid uhoľnatý, teda dve z najškodlivejších zložiek tabakového dymu. „Prostredníc-tvom laboratória sa fajčiarom snažíme vysvetliť rozdiel medzi horením a zahrievaním tabaku a prečo nastal čas zvážiť lepšie alternatívy. Najmodernejšie technológie 21. storočia nám dnes túto šancu dávajú,“ doplnil Petr Šedivec, generálny riaditeľ Philip Morris Slovensko.
Poučná prehliadka iba pre vás
Laboratórium „Sveta bez dymu“ bude verejnosti sprístupnené od 8. až do 26. mája 2021. Z dôvodu pandemických opatrení je expozícia prístupná vždy iba jednému návštevníkovi, ktorý si ju môže do sýtosti užiť. So „Svetom bez dymu“ a profesorom Dohorelom sa môžete zo-známiť aj na www.svetbezdymu.sk.