Rachel Elwell (50) z Brownhills v západnom Midlande tvrdí, že zostala úplne na mizine po tom, čo sa stala obeťou online podvodu, informuje portál Daily Mail. Prišla približne o 120 000 eur, pretože naletela podvodníkovi z Facebooku.
Začiatkom roka 2021 ju na internete kontaktoval atraktívny a inteligentný muž. Okamžite medzi nimi preskočila iskra a začali si písať. Písali si spolu niekoľko mesiacov a všetky vyzeralo normálne. Potom ju však začal presviedčať o tom, že zúfalo potrebuje peniaze, lebo ho držia v zajatí niekde vo východnej Európe. Pani Elwell nakoniec podľahla jeho rečiam a poslala mu desiatky tisíc eur.
Svet sa jej zrútil, keď si uvedomila, akej chyby sa dopustila. Podľa jej slov si spolu rozumeli a plánovali spoločné stretnutie, keď skončí lockdown v Británii. Keď malo dôjsť na lámanie chleba, nahovoril jej, že musel pracovne odísť na Ukrajinu. O niekoľko dní sa jej opäť ozval a tvrdil jej, že im násilne zrušili pracovnú zmluvu, a že zostal zaseknutý v cudzej krajine bez peňazí. Požiadal ju, aby mu poslala 250 libier na úhradu potravín a taxíkov.
Rachel zo začiatku váhala, no nakoniec peniaze predsa len poslala. Povedala, že vtedy sa jej to nezdalo ako príliš veľká suma. Tam to ale neskončilo a prefíkanec svoj príbeh ešte viac nafúkol. O pár dní jej zavolal a do telefónu zúfalo plakal a úpenlivo ju prosil o pomoc. Tvrdil, že ich v nejakej pivnici zadržiavajú úžerníci, ktorí žiadajú peniaze.
Vystrašenej žene potom domov prišli akési dokumenty, údajne z ukrajinského ministerstva financií. Bolo v nich vysvetlené, že muž, o ktorého mala taký záujem dlží viac ako 100 000 eur. Rachel sa cítila ako jediná osoba, ktorá by ho mohla zachrániť. „Vyvíjal na mňa neskutočný tlak. Mala som pocit, akoby mi niekto držal pri hlave zbraň,“ povedala.
Poradila sa o tom s rodinou a nakoniec mu zo svojich úspor poslala približne 8 000 eur. Navyše si zabezpečila bankovú pôžičku a začiatkom februára mu poslala ďalších 23 000. Musela si však potom vybaviť ďalšiu pôžičku. Na otázku, prečo posielala toľké peniaze mužovi, ktorého nikdy nestretla Elwell odpovedala, že sa bála. „Keď povedal, že jeho život je v ohrození, bála som sa. Nechcela som, aby sa mu niečo stalo,“ povedala.
Prišla ho čakať na letisko, len aby zistila, že ho zadržali a vysvetlili jej, že pravdepodobne to bol všetko jeden veľký podvod. Dokonca išla na jeho údajnú adresu a taktiež prišla na to, že nik s takým menom tam nebýva. „V tej chvíli mi naozaj došlo, že to všetko bola lož. Bolo mi z toho tak neskutočne zle. Doteraz mi to nedá spávať. Ako môže byť človek taký zlomyseľný a prefíkaný? Krutý podvod,“ povedala.
Len za minulý rok ich počet vzrástol až na 7 000. Podvodníci využili slabosť ľudí a dopady pandémie koronavírusu. Zahrali sa na zraniteľných a úbohých ľudí, ktorý pre pandémiu prišli o prácu alebo podobné výhovorky. Podľa stanoviska britského Národného centra hospodárskej kriminality obeť romantického podvodu príde v priemere približne o 10 000 zo svojho vrecka.