Povedal to v sobotunovinárom po príchode na neformálne rokovania prezidentov a premiérov krajín Európskej únie v Portugalsku. O veci debatoval s lídrami členských štátov v piatok večer.
Zhruba pred dvoma týždňami vypukla diplomatická roztržka medzi Českou republikou a Ruskom. V nadväznosti na odhalenie bezpečnostných zložiek, podľa ktorých sú z dvoch explózií munície vo Vrběticiach z roku 2014 dôvodne podozriví agenti ruskej vojenskej rozviedky GRU, Česko vyhostilo 18 pracovníkov ruskej ambasády. Rusko reagovalo vyhostením 20 zamestnancov českého veľvyslanectva v Moskve. Neskôr česká diplomacia informovala o nútenom odchode ďalších ruských diplomatov z Česka do konca mája a Rusko oznámilo, že prechádza v počtoch pracovníkov ambasád "na striktnú paritu".
Niektoré krajiny, napríklad Slovensko či pobaltské štáty, vyjadrili Česku solidaritu a tiež vyhostili ruských diplomatov. Vicepremiér Jan Hamáček potom v Českej televízii uviedol, že očakáva podobné kroky tiež od ďalších krajín, zmienil napríklad Britániu alebo Nemecko.
Podľa Babiša sa o záležitosti viedla v piatok relatívne dlhá debata, pri ktorej vystúpili napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macrona či nemecká kancelárka Angela Merkelová. Vzhľadom k tomu, že ide o neformálny summit, neboli prijaté písomné závery. Rozsiahlejšie diskusie o vzťahoch s Ruskom sa očakáva na summite Európskej rady na konci mája.
Babiš vyzval, aby Európska rada na najbližšom zasadnutí útok vo Vrběticiach odsúdila. "Musíme to brať vždy tak, že keď je napadnutý jeden členský štát, že to je vlastne napadnutie všetkých. Tiež som požiadal, aby ešte zvážili vyhostenie aspoň jedného diplomata. Uvidíme na budúcom summite, ako sa k tomu postaví," poznamenal premiér.