Dodal, že by mal byť zavedený aj tzv. cestovný semafor, ktorý by jednotlivé krajiny či územia diferencoval na základe epidemiologickej situácie.
„Musíme uvoľniť režim zákazu cestovania za rekreáciou, aby sme mohli koordinovať aktivity v rámci Európskej únie,“ spresnil Klus. Zdôraznil, že Slovensko má jednu z najlepších epidemiologických situácií v EÚ, a preto cíti dopyt, aby sa krajina otvárala. Zároveň si uvedomuje, že to musí byť postupné.
Nezaradený poslanec Tomáš Valášek v relácii podotkol, že EÚ pracuje na zavedení tzv. zeleného certifikátu. Spustený by mal byť od polovice júna a mal by umožniť cestovanie v rámci EÚ. Podmienky medzinárodného pohybu osôb má definovať na základe negatívneho testu, prekonania choroby COVID-19 či na základe absolvovaného očkovania. Šéf zahraničného výboru parlamentu a poslanec Národnej rady (NR) SR Marián Kéry (Smer-SD) upozornil, že nie je jasné, ktoré vakcíny budú v rámci zeleného certifikátu akceptované a ktoré nie.
Valášek podporuje pozíciu Slovenska, aby sa mohli krajiny sami rozhodnúť, ktoré vakcíny budú v súvislosti so zeleným certifikátom akceptovať. Upozornil, že nie všetky štáty budú mať nastavené rovnaké pravidlá, čo by mohlo zhoršiť pozíciu pre ľudí zaočkovaných napríklad ruským Sputnikom alebo čínskym Sinovacom.