Francúzi vypálili na mesto iba v rozpätí troch dní približne 4 000 delostreleckých granátov. Bombardovanie spôsobilo značné škody nielen na budovách, keď bolo zničených 143 domov, ale o život prišli stovky ľudí, obrancov i obyvateľov mesta. Brány Prešporka však zostali pred útočníkmi zatvorené. Mesto Bratislava otvorilo svoje brány Francúzom 14. júla v dôsledku dohôd po bitke pri Wagrame, ktorú Rakúsko prehralo.
Napoleon v uliciach mesta
Cisár Napoleon I. sa rozhodol pre inšpekčnú cestu, do ktorej pojal aj Bratislavu. V sprievode svojich generálov a gardy prišiel 31. augusta 1809 Napoleon do Bratislavy. O jeho návšteve bol dôverne upovedomený iba veliteľ francúzskej posádky v Bratislave, generál Reynier. Pokiaľ ide o protokol mesta Bratislavy, zmieňuje sa o Napoleonovej návšteve iba veľmi stručne. Prešiel po kyvadlovom moste a nechal sa sprevádzať mestom koňmo.
Zastavil sa na Bratislavskom hrade, kde bola ubytovaná francúzska posádka. Z hradného kopca si prezrel miesta nedávnych bojov a opevnenia predmostia. Prezrel si tiež tábor saských vojsk pri tehelniach. Vystúpil i na Somársky vrch, pod hrebeňom ktorého dnes vedie časť Mudroňovej ulice, tu si odpočinul a pokochal sa v nádhernom výhľade na pravý breh Dunaja a na okolitý malebný kraj s vinicami, lesmi a modravými diaľavami.
Mohol vidieť aj francúzsku trojfarebnú zástavu, ktorá bola vztýčená na Devínskej Kobyle, kde malo francúzske vojsko zriadenú pozorovateľňu. Miesto na Somárskom vrchu, kde Napoleon odpočíval a prezeral si okolitý kraj, bolo potom označené pamätným kamenným stĺpom s nápisom: „N. Q.“ - „NAPOLEON QUIES“ (t. j. „Napoleon oddychoval“)
Správa o návšteve
V bratislavskej židovskej spoločnosti sa zachovala správa, v ktorej sa tiež spomína pobyt Napoleona v Bratislave. Traduje sa, že vtedajší slávny bratislavský hlavný rabín, učený Chatam Sófer (Moses Schreiber), dostal Napoleonovo pozvanie na rozhovor, v ktorom mali zotrvať dlhšiu dobu. Napoleon potom prešiel na druhý breh Dunaja do Petržalky. V dnešnom Sade Janka Kráľa, na nábreží medzi mostom a prístavom propelera, sa Napoleon ešte raz zastavil.