Ako sa ukázalo, záujem medzi mladými ľuďmi bol pomerne veľký. Do čakárne na očkovanie sa ich prihlásili tisícky. Nie v každej rodine však panuje súhlasný názor na očkovanie proti tomuto ochoreniu. Na rozdiel od ľudí starších než 18 rokov, sa tínedžeri môžu očkovať len so súhlasom rodiča alebo zákonného zástupcu. Zisťovali sme, či sa môže dať mladý človek zaočkovať aj v prípade, že s tým jeho rodičia nesúhlasia. Môže sa prihlásiť aj proti ich vôli?
Aj keď Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré začali proti covidu očkovať už pred záverom roka 2020, ani po mesiacoch očkovania nie sú pravidlá jasné a prehľadné. K zmenám dochádza takmer zo dňa deň. Hoci sa počet zaočkovaných postupne zvyšuje, mnohí budú stále na svoj termín čakať ešte týždne.
Štatistiky ukazujú, že v najvyšších vekových kategóriách na 65 rokov, ktoré sú chorobou COVID-19 najviac ohrozené a ktoré sa najčastejšie dostávajú do nemocnice s ťažkým priebehom ochorenia, alebo dokonca zomierajú, nemáme ešte dostatočnú zaočkovanosť. Napriek tomu štát umožnil registráciu v čakárni na očkovanie nielen osobám starším ako 18 rokov, ale túto hranicu dokonca znížil o dva roky.
Pfizer pre mladých i starých
Od 5.5. 2021 je pre obyvateľov vo veku od 16 do 17 rokov určená vakcína od spoločnosti Pfizer, všetci starší než 18 by mali byť očkovaní vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Obyvatelia nad 35 rokov budú mať v najbližších dňoch k dispozícii vakcíny od spoločností Pfizer a Moderna.
Štát zároveň spustil aj veľkú kampaň, aby zvýšil počet záujemcov o očkovanie, keďže na zastavenie šírenia vírusu je potrebné, aby sa zaočkoval čo najvyšší počet ľudí. Ten sme zatiaľ nenaplnili ani zo štvrtiny. Odborníci sa zhodujú v tom, že záujem ľudí v tínedžerskom veku o očkovanie je výborným signálom.