Menej sa však hovorí o tom, že samotné rozhodnutie o tom, či sa dá mladý človek do 18 rokov očkovať, nie je na ňom samotnom. Do dovŕšenia plnoletosti, teda do 18. narodenín, rozhoduje o súhlase s očkovaním i so všetkými zdravotnými zákrokmi jeho zákonný zástupca, zvyčajne rodič. A ten nemusí byť v téme očkovania zajedno so svojím dieťaťom.
Na ministerstve zdravotníctva sme sa preto opýtali, aký je presný postup a bez čoho nie je možné osoby do 18 rokov zaočkovať proti covidu. „Legislatíva vyžaduje pri očkovaní dieťaťa do 18 rokov súhlas zákonného zástupcu. Ten musí byť pri očkovaní osobne prítomný. Bez tohto súhlasu nie je možné vykonať očkovanie,“ informovalo nás tlačové oddelenie ministerstva.
Dieťa do 18 rokov sa teda môže prihlásiť do čakárne na očkovanie, keď však dostane svoj termín, musí ho sprevádzať rodič alebo zákonný zástupca, ktorý písomne vyjadrí súhlas s očkovaním. Stačí súhlas jedného rodiča, nie je potrebné, aby chodili obaja. V prípade, že obaja rodičia nesúhlasia s tým, aby sa ich dieťa dalo očkovať, nemôže byť zaočkované.
Pre rodičov mladších detí
V niektorých krajinách sveta, napríklad v Spojených štátoch amerických, sa už testujú aj vakcíny pre deti mladšie ako 16 rokov, konkrétne ide o vekovú skupinu nad 12 rokov. Svetová zdravotnícka organizácia zatiaľ považuje za bezpečné a odskúšané vakcíny vhodné pre ľudí starších ako 16 rokov.
Spoločnosť Pfizer už koncom marca ohlásila, že začína so skúškami vakcíny aj pre mladších ako 12 rokov. Ak budú výsledky dobré, predpokladá sa, že by mladšie deti mohli byť vakcínou očkované začiatkom budúceho roka. Podobné skúšky robia aj spoločnosti Moderna, AstraZeneca i Johnson Vakcína by mala byť vhodná na očkovanie už od 6. mesiaca života dieťaťa. V horizonte jedného roka tak budú pred dilemou, či dať zaočkovať proti covidu svoje dieťaťa prakticky všetci rodičia.