V týchto situáciách navyše platí - ak dá štát viac, expartner môže dať menej. „Pozitívom je, že sa vôbec začalo hovoriť o reálnych, nie kozmetických opatreniach na podporu rodiny,“ hodnotí myšlienku nahradiť daňový bonus na dieťa a prídavok na dieťa novou dávkou Martin Halás z Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík.
Lenže nie vždy je všetko tak ako chceme. Ale čo v prípade rozvedených párov s deťmi? Len detí v striedavke je na Slovensku vyše 10-tisíc. Detí, ktoré žijú v rozvedených manželstvách, je ešte ďaleko viac. Napríklad v roku 2019 rozviedli naše súdy 9 500 manželstiev a v 5 622 z nich bolo s maloletými deťmi. Čo robiť, keď sa rodičia nevedia alebo nechcú dohodnúť? A budú vyššie prídavky znamenať menšie alimenty?
Pokojne na účet pre dieťa
Iveta Kačkovičová, OZ Striedavá starostlivosť o deti, www.striedavka.sk
- Ak rodičia nežijú v spoločnej domácnosti, mala by byť možnosť delenia 200 eur na polovicu, prípadne jednoduchý model spravodlivého poukazovania celej sumy 200 eur na bezplatný bankový účet dieťaťa tak, aby bolo možné uhrádzať náklady na jeho potreby v domácnosti jeho otca a aj v domácnosti jeho matky, bez nutnosti platenia drahých advokátov, mediátorov, psychológov. Takto by bolo toto konkrétne nové opatrenie v súlade s blahom rodín a ich maloletých detí. Vždy je však v najlepšom záujme detí a ich rodičov, ak sa rodičia dohodnú.
Štát pridá, expartner vezme
Je otázne, či radosť z novinky budú mať aj rozvedení. Ak súd zveril dieťa do opatery jedného z expartnerov - tým, že jeden z partnerov, ktorý sa o dieťa stará, bude mať po novom vyšší príjem, znamená to, že od druhého rodiča dostane menej na výživnom. „V takomto prípade súd by mal súd prihliadať na takýto zvýšený príjem oprávneného rodiča a vzhľadom na konkrétne okolnosti by mal druhému rodičovi - povinnému - určiť nižšie výživné,“ komentuje situáciu právnička Kristína Absolonová špecializujúca sa na rodinné právo.
Ako je to pri striedavke
„Súčasný zákon v oblasti nároku a uplatňovania daňového bonusu je diskriminačný s priamym následkom na zvyšovanie sporov v rodinách maloletých detí. Pre otcov je najmä v časti textu ,,sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí ,matka, otec, iná oprávnená osoba‘ nevýhodný a vytvára občanov druhej triedy,“upozorňuje Iveta Kačkovičová z OZ Striedavá starostlivosť.
„V prípade zverenia maloletého dieťaťa do striedavej starostlivosti by malo byť vyplácanie nového prídavku na dieťa ponechané na dohode rodičov, prípadne na rozhodnutí súdu, keďže sa o dieťa starajú rovnocenne a vo väčšine prípadov sa dokonca neurčuje ani len výživné na dieťa. Riešením je aj možnosť čerpať nový prídavok oboma rodičmi súčasne v rovnocennej – polovičnej - výške. Pri určenom výživnom by súdy mali priznať nový prídavok len jednému z rodičov a druhému určiť nižšie výživné, respektíve od jeho určenia úplne upustia,“ dodáva Katarína Absolonová z advokátskej kancelárie Absolonová | Kornhauser.