Nový zákon však neodmietli, ak im ho Kyselica predstaví, chcú byť súčinní. "Strana SaS sa opakovane vyjadrila, že hmotnú zodpovednosť na Slovensku máme. Nástroje na kontrolu majetku a trestania politikov už existujú v Trestnom zákone. Problém bol však v ich reálnom aplikovaní orgánmi činnými v trestnom konaní. Po minuloročných voľbách má však polícia voľné ruky a môže slobodne konať," skonštatovala SaS v stanovisku, ktoré TASR poskytol hovorca Ondrej Šprlák.
Návrhu Kyselicu však dávajú liberáli šancu. "Ak pán Kyselica svoj návrh predstaví koaličným partnerom, preštudujeme si ho a budeme v danej veci súčinní," deklarovali.
Koaličné hnutie Sme rodina sa k otázke vyjadrí, len čo dostane konkrétny návrh zákona. "Zatiaľ sme ho nevideli," poznamenala v stanovisku Linda Tribusová z tlačového oddelenia hnutia.
Zavedenie tzv. hmotnej zodpovednosti politikov má riešiť osobitný zákon. Vychádzať má z anglo-amerického konceptu, ktorý umožňuje súkromnej osobe podať žalobu v mene štátu v situáciách, keď štátu zjavne vznikla škoda, avšak táto skutočnosť nie je adekvátne prešetrená a z politického hľadiska je takpovediac "zametená pod koberec". Na sociálnej sieti o tom informoval poslanec Národnej rady SR Lukáš Kyselica. Podotkol, že o konečnej podobe nového zákona ešte budú prebiehať rokovania s gestorským ministerstvom aj koaličnými partnermi.