Uviedol to Milan Lapšanský, výkonný riaditeľ SZPCC v súvislosti s novelou zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorý má tento týždeň prerokovávať NR SR. Pre sektor zamestnávajúci až tretinu ľudí z celého potravinárstva na Slovensku, by mali navrhované zmeny zákona podľa Lapšanského katastrofálne následky.
"Navrhované zmeny zákona o neprimeraných podmienkach znamenajú, že výrobcovia potravín, po pandemickom roku hlboko v červených číslach, by začali na pokyn poslancov NR SR poskytovať bezúročné úvery obchodným reťazcom. Obchodné reťazce pritom za minulý rok dosiahli viac ako 6-percentný nárast tržieb a historicky sú na rekordných číslach. Za dodaný tovar by totiž pre predĺženie splatnosti faktúr dostali potravinári zaplatené o desiatky dní neskôr. Na splatenie výrobných nákladov by si tak pekári museli požičiavať z bánk," uvádza v liste poslancom SZPCC.
Lapšanský upozornil, že novela a predložený pozmeňovací návrh poslanca NR SR Jaroslava Karahutu zo Sme rodina totiž predlžuje lehotu splatnosti faktúr z 15 na viac ako 30 dní.
Vládna novela aj pozmeňovací návrh hnutia Sme rodina podľa Lapšanského legalizujú viaceré protizákonné neprimerané podmienky v obchode s potravinami. "Pýtame sa, prečo by mali domáci zákonodarcovia legalizovať protiprávne obchodné praktiky? V koho záujme by takéto konanie bolo? Rozhodne nie v záujme slovenských spotrebiteľov, ani slovenských výrobcov potravín, ani v záujme zvýšenia potravinovej sebestačnosti Slovenska. V prospech koho záujmov by takto mali poslanci tento zákona meniť," pýtajú sa slovenskí pekári, cukrári a cestovinári v liste poslancom.
Zdôraznil, že SZPCC preto v mene viac ako 12.000 zamestnancov a živnostníkov z celého Slovenska zabezpečujúcich každodenne dodávky chleba a pečiva pre milióny Slovákov žiada poslancov, aby prijali len zmeny, ktoré vyžaduje aktualizácia európskej smernice.
"Nerušte žiadne zakázané nekalé a nelegálne praktiky v novele zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. Európska komisia (EK) a ministerstvo (pôdohospodárstva) potrebujú iba transponovať aktualizáciu smernice EK. Dámy poslankyne a páni poslanci, prosíme Vás nerobte nadprácu v neprospech Slovenska a slovenských výrobcov potravín," vyzýva SZPCC slovenských zákonodarcov.
Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov združuje výrobcov z celého Slovenska. Má takmer 500 členov od SZČO až po veľké pekárne. Členovia zväzu každodenne zabezpečujú väčšinu spotreby chleba, pečiva i cukrárskych výrobkov a zamestnávajú viac ako 12.000 pracovníkov.