Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Zároveň pripomenula, že policajti už v roku 2019 v rámci akcie „Robotic“ v Nemecku, v Holandsku a na Slovensku rozložili organizovanú skupinu, ktorá sa zaoberala práve obchodovaním s ľuďmi.
"Ide o Slovákov z východného Slovenska vo veku od 46 do 66 rokov, z nich tri sú ženy," uviedla Bárdyová s tým, že dnes už odsúdení sa na území SR a Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v období rokov 2008 až 2017 dopúšťali trestnej činnosti, a to konkrétne zločinu obchodovania s ľuďmi a obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.
Slovenskí policajti v rámci akcie v roku 2019 vykonali domové prehliadky a prehliadky iných priestorov a pozemkov v Michalovciach. Zaistili pritom rôzne listinné dôkazy, mobilné telefóny a SIM karty, platobné karty, príručný trezor a zlaté šperky, ako aj ďalšie veci dôležité pre trestné konanie.
Na území SR podľa Bárdyaovej vykonávala dozor nad vyšetrovaním prípadu Krajská prokuratúra Prešov za aktívnej účasti a podpory Koordinačného centra zriadeného pre tento účel v sídle Eurojustu v Haagu. "V najbližšom období sa bude rozhodovať o zaistení majetku páchateľov a o odškodnení obetí obchodovania s ľuďmi," dodala hovorkyňa.
V období rokov 2008 až 2017 mali na účel práce vylákať do Veľkej Británie najmenej 17 osôb. "Členovia skupiny si rozdelili úlohy a na vysoké zárobky zlákali chudobné osoby v zlej sociálnej situácii na 'dobre' platenú prácu v Anglicku. Sľubovali minimálne 400 libier týždenne za prácu v reštauráciách a autoumyvárňach s tým, že budú mať zadarmo aj dopravu, ubytovanie a stravu. Potom ich dopravili do Anglicka, tam to už však také ružové nebolo. Museli pracovať okolo 14 hodín denne šesť dní v týždni a za prácu im dávali iba 20 libier týždenne," vysvetlila Bárdyová s tým, že ostatné peniaze si mala skupina rozdeliť medzi sebou.