Dôvodom sú pokračujúce represie voči opozícii. Borrell podľa tlačovej agentúry AFP vyhlásil, že režim prezidenta Alexandra Lukašenka pokračuje v represiách a zastrašovaní vlastných občanov. "Teraz sa zameriava na poľskú komunitu," opísal Borrell situáciu po stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ. "Pracujeme na ďalšom balíku sankcií, ktorý, dúfam, bude prijatý v nasledujúcich týždňoch," spresnil.
AFP pripomenula, že EÚ už na svoj sankčný zoznam v podobe zmrazenia aktív a zákazu vydávania víz zaradila bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a 87 vysokopostavených úradníkov a podnikateľov previazaných na jeho vládny systém.
Lukašenko sa vlani v auguste po zmanipulovaných voľbách vyhlásil za víťaza a ujal sa už šiesteho prezidentského volebného obdobia, čo kritizovala domáca opozícia i medzinárodné spoločenstvo. Vládna moc na rozsiahle občianske protesty po voľbách zareagovala brutálnymi policajnými zásahmi, zatýkaním tisícov ľudí, pričom vodcov opozície buď uväznili, alebo prinútili odísť do exilu.
Únia sa vo svojom zatiaľ poslednom kole sankcií - v decembri 2020 - zamerala na sedem firiem obvinených z podpory Lukašenkovho režimu.