Ako píše agentúra AFP, Borrell a Blinken dôrazne odsúdili raketové útoky palestínskeho radikálneho hnutia Hamas na izraelské územie. K odvetným náletom izraelského letectva - pri ktorých podľa ministerstva zdravotníctva v pásme Gazy zahynulo najmenej 20 ľudí vrátane deviatich detí -, sa však bezprostredne nevyjadrili. Raketové útoky Hamasu si podľa židovského štátu nevyžiadali žiadne obete na životoch.
"Vystreľovanie rakiet z Gazy na civilné obyvateľstvo Izraela je absolútne neprijateľné," uviedol Borrellov hovorca vo vyhlásení. "Je potrebné okamžite zastaviť výrazný nárast násilia na okupovanom Západnom brehu Jordánu a vo východnom Jeruzaleme, ako aj v Gaze a jej okolí," pokračoval Borrellov hovorca. "Všetci lídri majú zodpovednosť konať proti extrémistom," dodal.
Šéf americkej diplomacie Blinken uviedol, že raketové útoky Hamasu "musia okamžite prestať" a zároveň obhajoval právo Izraela vykonávať odvetné nálety. Napätie v Jeruzaleme sa v uplynulých týždňoch vystupňovalo po tom, čo sa Palestínčania postavili na odpor proti izraelským obmedzeniam prístupu do častí jeruzalemského Starého mesta počas moslimského posvätného mesiaca ramadán.
Príčinou napätia je tiež hrozba vysídlenia štyroch palestínskych rodín, na domy ktorých si robia nároky židovskí osadníci. EÚ minulý týždeň odsúdila nútené vysťahovávanie a označila ho za "nezákonné". Stovky ľudí utrpeli zranenia pri násilných potýčkach medzi izraelskou políciou a Palestínčanmi, ktoré v pondelok vypukli pri mešite al-Aksá.
Organizátori pre nepokoje zrušili plánovaný sprievod Izraelčanov cez jeruzalemské Staré mesto, ktorý sa mal v pondelok konať pri príležitosti Dňa Jeruzalema (Jom Jerušalajim). Židovský štát si v tento deň pripomína anektovanie východného Jeruzalema Izraelom v roku 1967.