Bitka názorov
Šéf Zásahového tímu Michal Haring
Našou úlohou nie je primárne odstraňovať medvede, ale monitorovať ich pohyb, správanie, riešiť konfliktné situácie a v neposlednom rade sa venovať prevencii a osvete, aby sa podobné situácie opakovali čo najmenej. Usmrteniu konkrétneho jedinca predchádza dlhodobé monitorovanie jeho správania, návykov a aplikujú sa rôzne formy averzívnej terapie vo forme plašenia . Až po vyhodnotení, že správanie konkrétneho jedinca je nezvratné, nie je možný jeho opätovný návrat do prirodzeného prostredia, a že sa stáva ohrozením pre zdravie a bezpečnosť ľudí i majetok v danej oblasti, vieme pristúpiť aj k takémuto krajnému riešeniu. Po dobu môjho pôsobenia, čo je zhruba rok a pol, sme formu eutanázie použili na jedného jedinca medveďa hnedého v stredoslovenskom kraji a teraz týchto dvoch v Tatrách.
Prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová
Vyšetrovateľovi odboru kriminálnej polície ORPZ v Poprade bol odstúpený podnet Štátnych lesov TANAP-u vo veci podozrenia zo spáchania prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Vykonávajú sa potrebné úkony a okresný popradský vyšetrovateľ rozhodne vo veci v zákonnej lehote,“ potvrdila prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.
Riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Ján Marhefka
Myslím si, že polícia začala situáciu preverovať na základe medializovaných informácií. Ja som žiaden podnet nepodal. Bol som len vypočutý ako mnoho iných účastníkov toho celého. Ono sa to celé dialo bez nášho vedomia. Vyšetrovateľ nás prizval a žiadal od nás nejaké vysvetlenia, čo si o tom myslíme. To je celé.
Minister životného prostredia Ján Budaj
Vnímam to ako zastrašovanie Zásahového tímu pre medveďa hnedého, a tak promptné riešenie zásahu políciou považujem za veľmi neobvyklé. Chcem sa preto obrátiť na ministra vnútra Romana Mikulca, aby postup preskúmala policajná inšpekcia. Zákon o ochrane prírody a krajiny určuje zákonné oprávnenie, realizovať usmrtenie voči jedincom, ktorí môžu predstavovať nebezpečenstvo pre zdravie i majetok ľudí.
Šéf Slovenskej inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo
Naša inšpekcia sa s prípadom medveďa vo Vysokých Tatrách oboznámila ešte vlani. Z nášho pohľadu nedošlo k porušeniu zákona o ochrane prírody a krajiny, a z toho dôvodu nemohlo dôjsť ani k porušeniu zákona o poľovníctve. Nedošlo podľa mňa ani k porušeniu osobitných predpisov, takže nemôžeme hovoriť ani o podozrení zo spáchania trestného činu, ani správneho deliktu.
Hovorkyňa Štátnych lesov TANAP-u Martina Petráňová
Medializované vyhlásenia o tom, že Štátne lesy TANAP-u podali trestné oznámenie vo veci dvoch usmrtených medveďov, nie sú pravdivé. Správca lesného majetku vo vlastníctve štátu a užívateľ poľovného revíru TANAP, sa s podnetom na prešetrenie postupu zásahového tímu pre medveďa hnedého, výsledkom ktorého bola smrť medvedice a jedného z jej štyroch mláďat, obrátil akurát na Slovenskú inšpekciu životného prostredia. Štátne lesy TANAP-u sú prekvapené vyjadreniami ministra životného prostredia Jána Budaja, ako aj generálneho riaditeľa Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
Zoologička Správy TANAP-u Erika Feriancová
Tri dvojročné medvieďatá, ktoré pri zásahu ušli, budeme pozorne monitorovať. Je veľký predpoklad, že sa vrátia ku kontajnerovému spôsobu života. Príroda je však nevyspytateľná a stále je tu šanca, že sa prispôsobia prirodzenému životu vo voľnej prírode. Ani tu to však nebudú mať vyhraté, lebo statné dospelé medvede ich nemusia vo svojom teritóriu tolerovať.
Zoológ Štátnych lesov TANAP-u Jozef Hybler
Je nám ľúto, že sme neboli k tejto dlhodobo pripravovanej akcii prizvaní. Ako správci územia máme s nimi veľké skúsenosti. V priestore ostali tri medvieďatá bez matky a nevieme čo s nimi bude. Možno pri hlbšej spolupráci zo Zásahovým tímom, by bol výsledok iný a medvieďatá by sa dnes voľne nepohybovali v tomto priestore.