O výsledkoch výskumu, ktoré publikoval aj časopis Cell Metabolism, informovala TASR Akadémia vied Českej republiky.
Krvné doštičky podľa vedcov zlepšujú liečebný potenciál mezenchymálnych kmeňových buniek (MSC), teda zárodočných buniek, ktoré majú schopnosť sa pretvoriť na iné bunky. Pri vzájomnom spojení si odovzdávajú mitochondrie (teda "bunkové elektrárne", ktoré pre bunku vyrábajú energiu), a tým posilňujú tvorbu látok urýchľujúcich hojenie rán.
"Vnesenie krvných doštičiek spolu s mezenchymálnymi kmeňovými bunkami do rany na povrchu pokusného zvieraťa – myši – vedie k zrýchlenému hojeniu rany, čo súvisí s revitalizačnými vlastnosťami MSC, a zároveň k zjavnému posilneniu (týchto buniek) mitochondriálnym prenosom," priblížil Jiří Neužil, vedúci Laboratória molekulárnej terapie Biotechnologického ústavu českej Akadémie vied. Ten sa dlhodobo podieľa aj na výskume mitochondrií v súvislosti s liečbou rakoviny. Podarilo sa mu vyvinúť protirakovinovú látku MitoTam, ktorá sa v súčasnosti pripravuje na druhú fázu klinických testov.
Na výskume sa podieľali vedci z Biotechnologického ústavu českej Akadémie vied a z francúzskej Université Paris-Sud. Počas ďalšej spolupráce sa odborníci