Dôvodom má byť podnet súvisiaci s možným porušením zákazu reklamy. Týka sa dresu od športovkyne Petry Vlhovej, ale aj pulzných oxymetrov, ktoré prezidentke poskytli súkromné spoločnosti. Pre TASR to uviedol predseda výboru Boris Susko (Smer-SD) po utorkovom rokovaní výboru. Dodal, že výbor si vyžiada stanovisko prezidentky a následne rozhodne. Ak skonštatuje porušenie zákona, hlave štátu hrozí pokuta až vo výške 12 mesačných platov.
"Išlo o začatie konania na základe podaného podnetu, išlo o konanie vo vzťahu k prezidentke Čaputovej za porušenie zákazu reklamy," uviedol Susko s tým, že výbor bude žiadať vyjadrenie od hlavy štátu. Následne bude v konaní pokračovať. Myslí si, že zákon hovorí jasne o tom, čo je reklama, a ústavný zákon zas jasne vraví, že verejný funkcionár reklamu robiť nemôže. "Uvidíme, ako to výbor vyhodnotí," dodal.
V podanom podnete sa hovorí, že prezidentka mala fotografiami s dresom Vlhovej zvýhodňovať jej sponzorov, a teda propagovať konkrétne značky. V súvislosti s pulznými oxymetrami podnet prezidentke vyčíta, že na obrazovke aj na stránke Prezidentského paláca menovala názvy súkromných firiem, ktoré ich poskytli.
"Martin Daňo podal podnet na prezidentku a keďže podnet spĺňal náležitosti vyžadované ústavným zákonom, výbor konštatoval, že konanie voči prezidentke sa začalo podaním podnetu," doplnil pre TASR člen výboru a poslanec Ondrej Dostál (SaS).
Okrem tohto riešil výbor aj podnety voči ďalším verejným funkcionárom. Podľa slov Suska napríklad definitívne zastavil konanie voči šéfovi Smeru-SD Robertovi Ficovi v súvislosti s užívaním kaštieľa vo Vinosadoch. Vo veci výbor nekonštatoval porušenie.
Výbor 23. marca prijal uznesenie, v ktorom požiadal Fica, aby sa vyjadril k obsahu podnetu a majiteľa alebo prevádzkovateľa kaštieľa vyzval k tomu, aby uviedol, či a v akej výške dar poskytol. Spoločnosť podľa Dostála v odpovedi tvrdí, že nemá informácie, ktoré by mohla výboru poskytnúť a väčšina členov sa stotožnila s názorom, že nemajú ako získať ďalšie informácie, na základe ktorých by mohli posúdiť, či došlo k porušeniu zákona.