Oproti priemeru z rokov 2015-2019 je úhrn zomretých vyšší o 61 percent, vyplýva z predbežných údajov ČSÚ. Hoci to v správe štatistikov explicitne nezaznelo, vysoké čísla súvisia s epidémiou koronavírusového ochorenia COVID-19, informoval v utorok internetový spravodajský portál Novinky.cz. "Doterajšie maximum z tohtoročného januára bolo prekročené o 530 osôb. V porovnaní s vlaňajším novembrom, keď vrcholila jesenná vlna epidémie, bolo zomretých o 802 viac," konštatoval ČSÚ.
"Rovnako ako v úhrne za celú republiku sa marec stal v počte úmrtí najtragickejším mesiacom hneď v siedmich krajoch, a to v Stredočeskom, Juhočeskom, Plzenskom, Ústeckom, Libereckom, Pardubickom a v Prahe," uviedla Michaela Němečková z oddelenia demografickej štatistiky ČSÚ.m Na každých 100 000 obyvateľov pripadlo v marci 155 úmrtí. V uplynulých piatich rokoch zomrelo v mesiaci marec v priemere 97 osôb na 100.000 ľudí.
Častejšie ako obvykle umierali ľudia vo veku 60-79 rokov (nárast o 71 až 77 percent) a vyšší než polovičný bol tiež nárast úmrtí osôb vo vekovej skupine 40-59 rokov. "V tohtoročných dátach je zrejmý pozitívny vývoj u skupiny najstarších seniorov vo veku 85 a viac rokov, u ktorých sa úroveň nadúmrtnosti v porovnaní s jeseňou minulého roka výrazne znížila. Kým v novembri bola v porovnaní s priemerným novembrom rokov 2015-2019 ich úmrtnosť vyššia o 80 percent, v marci už len o 23 percent," konštatovala vedúca oddelenia demografickej štatistiky ČSÚ Terezie Štyglerová. Nižšia úmrtnosť najstarších seniorov podľa všetkého súvisí s očkovaním, ktoré mohli najstaršie vekové skupiny absolvovať ako prvé.